Sony MDREX15AP In-Ear Earbud Headphones with Mic, Black (MDREX15AP/B)
About this product
About this item Hybrid silicone earbuds provide long lasting comfort; small, medium and large earbuds are included to fine tune your fitment.Specific uses for product : Music
Product Note : If the size of the earbud tips does not match the size of your ear canals or the headset is not worn properly in your ears, you may not obtain the correct sound qualities or call performance. Change the earbud tips to ones that fit more snugly in your ears
High quality 9 mm dome type driver units coupled with high-energy neodymium magnets produce great sounding treble and midrange with powerful bass response.
The included Y-type cord with cord-slider prevents tangles on the go.
Accent your style with 2-tone design and colors.
Connectivity technology: Wired
Price History
📊 Price history chart coming soon — data will appear after a few days of tracking.
Specifications
| Brand Name | Sony |
| Model Number | MDREX15AP/B |
| Model Name | MDREX15AP/B |
| Built-In Media | User Manual |
| Age Range Description | Adult |
| Warranty Description | 90 days manufacturer |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Number of Items | 1 |
| UPC | 027242867284 |
| Global Trade Identification Number | 00027242867284 |
| Manufacturer | Sony |
| External Testing Certification | não aplicável |
| Is Autographed | No |
| Best Sellers Rank | #18 in Earbud & In-Ear Headphones |
| ASIN | B00JG2WRUO |
| Customer Reviews | 4.3 out of 5 stars |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Connectivity Technology | Wired |
| Wireless Technology | Wired |
| Color | Black |
| Style Name | 3.5mm Aux, Mic |
| Carrying Case Color | Black |
| Theme | Portable Audio Devices |
| Subject Character | Headphones |
| Impedance | 32 Ohms |
| Noise Control | Sound Isolation |
| Frequency Response | 20000 Hz |
| Sensitivity | 100 dB |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Driver Size | 9 Millimeters |
| Frequency Range | 20 Hz - 20,000 Hz |
| Enclosure Material | Silicone |
| Specific Uses For Product | Music,Gaming |
| Antenna Location | Music |
| Compatible Devices | Smartphone |
| Cable Features | Tangle Free |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Carrying Case Material | Plastic |
| Additional Features | Lightweight |
| Is Electric | No |
| Headphones Ear Placement | In Ear |
| Headphone Folding Features | In Ear |
| Earpiece Shape | Rounded Tips |
| Control Type | Media Control |
| Control Method | Remote |
| Controller Type | Integrated media control |
| Item Weight | 3 Grams |
| Carrying Case Width | 5 Centimeters |
| Carrying Case Weight | 30 Grams |
| Unit Count | 1.0 Count |