JBL Live Pro 2 - True Wireless Noise Cancelling Earbuds, up to 40 Hours of Playback with Wireless Charging, 6 mics for Perfect Calls, Touch & Voice Control, IPX5 Water Resistant (Black)
About this product
About this item JBL Signature Sound: Nothing beats incredibly clear music and calls from 11mm dynamic drivers powered by JBL Signature Sound.Note : If the size of the earbud tips does not match the size of your ear canals or the headset is not worn properly in your ears, you may not obtain the correct sound qualities or call performance. Change the earbud tips to ones that fit more snugly in your ears.Specific uses for product : Music
40 (10 plus30) hours of playback with wireless charging: Never miss a moment with 40 hours of Qi-compatible battery life (including 10 hours in the earbuds plus 30 hours in the case). Need a boost? Just 15 minutes of Speed Charge gives you another four hours of playtime—fast.
6 mics for perfect calls with zero noise: Six beamforming microphones reduce wind and noise interference so your words always come through loud and clear. And with VoiceAware, you can choose how much of your own voice to hear by controlling the amount of mic input routed back into your earbuds.
Oval TubesTM for better comfort, isolation and bass: Better shape, better sound. That's why JBL designed these headphones with Oval TubesTM and oval silicon tips for a perfectly snug fit. The stick closed design with oval tubes ensure better noise cancellation and enhanced audio quality for those who prefer a cleaner aesthetic.
Price History
Specifications
| Brand Name | JBL |
| Model Number | JBLLIVEPRO2TWSBAM |
| Model Name | Live Pro 2 |
| Built-In Media | Wireless Charging Case,Eartips,Cable,Warranty Card,Safety Sheet |
| Age Range Description | Adult |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Number of Items | 1 |
| Series Number | 2 |
| UPC | 050036388061 |
| Global Trade Identification Number | 26925281997055 |
| Manufacturer | JBL |
| Is Autographed | No |
| Best Sellers Rank | #7,005 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #570 in Earbud & In-Ear Headphones |
| ASIN | B09V9P5Q6W |
| Customer Reviews | 4.3 out of 5 stars |
| Headphones Ear Placement | In Ear |
| Headphone Folding Features | In Ear |
| Earpiece Shape | Oval |
| Control Type | Voice Control |
| Control Method | Voice |
| Battery Charge Time | 2 Hours |
| Battery Average Life | 10 Hour |
| Impedance | 16 Ohms |
| Noise Control | None |
| Frequency Response | 20000 Hz |
| Sensitivity | 98 dB |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Frequency Range | 20 Hz - 20 kHz |
| Enclosure Material | Plastic |
| Specific Uses For Product | Music |
| Compatible Devices | Cellphones |
| Cable Features | Without Cable |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Additional Features | wireless; voice assistant; Bluetooth; noise cancellation; adaptive; wireless charging |
| Headphone Jack | No Jack |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Bluetooth Range | 10 Meters |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Color | Black |
| Style Name | Headphones |
| Item Weight | 58 Grams |
| Unit Count | 1 Count |
| Carrying Case Battery Charging Time | 2 Hours |