Bose QuietComfort Bluetooth Earbuds, True Wireless Earbuds with Active Noise Cancellation and Mic, Deep Bass, IPX4 Rating, Up to 8.5 Hours of Playtime, Chilled Lilac
About this product
About this item SOUND WITHOUT COMPROMISE: Seize the day your way and defy distractions using these wireless Bluetooth earbuds with world-renowned noise cancellation for a listening experience that makes the everyday sound epic
POWERFUL, PROVEN AUDIO: Get into it while you get after it, these IPX4-rated Bluetooth wireless earphones feature remarkable sound quality for a satisfyingly rich listening experience that hits all the right notes
SEIZE-THE-DAY STAYING POWER: These Bluetooth noise cancelling earbuds let you listen for up to 8.5 hours* and a quick 20-minute charge in the wireless case extends the playback by up to 2 hours***
A FIT THAT WON’T QUIT: To help you achieve the perfect fit, a trio of eartip and stability band sizes are included to ensure your Bluetooth earbuds feel comfortable, snug, and secure
HANDS-FREE, HASSLE-FREE SWITCHING: Bluetooth multipoint lets you seamlessly connect the Bluetooth earbuds to multiple devices at once while Bluetooth 5.3 technology keeps you connected within up to 30 feet of your device
CONTROL AT YOUR FINGERTIPS: These Bluetooth wireless earphones feature customizable tap control buttons that give you the power to skip songs, up the volume, and pause and play as you please
FULL CONTROL WITH THE BOSE QCE APP: Seamlessly control EQ settings like bass, mid-range, and treble levels to perfectly customize the sound, or use the app to check battery life and manage connected devices
Price History
📊 Price history chart coming soon — data will appear after a few days of tracking.
Specifications
| Brand Name | Bose |
| Model Number | 888507-0300 |
| Model Name | Bose QuietComfort Earbuds, Chilled Lilac |
| Built-In Media | 2 Bose QuietComfort Earbuds, Bose Fit Kit: 3 pairs of ear tips (small, medium, large) 3 pairs of stability bands (1, 2, 3), Charging Case, Safety sheet, USB-C® (A to C) cable (12") |
| Age Range Description | All |
| Warranty Description | 2 year manufacturer |
| Customer Package Type | FFP |
| Number of Items | 1 |
| Series Number | 888507 |
| UPC | 017817853200 |
| Manufacturer | Bose |
| Is Autographed | No |
| Best Sellers Rank | #430 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #60 in Earbud & In-Ear Headphones |
| ASIN | B0D8BWD76H |
| Customer Reviews | 3.9 out of 5 stars |
| Headphone Jack | No jack |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Bluetooth Range | 30 Feet |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Control Type | App Control |
| Control Method | App |
| Controller Type | App-based |
| Item Weight | 70 Grams |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Carrying Case Battery Charging Time | 1.5 Hours |
| Impedance | 32 Ohms |
| Noise Control | Active Noise Cancellation |
| Frequency Response | 20000 Hz |
| Sensitivity | 95 dB |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Frequency Range | 20 Hz - 20,000 Hz |
| Enclosure Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Fitness |
| Antenna Location | Music, Running, Exercising |
| Compatible Devices | Cellphones, Desktops, Laptops, Smart Watch, Tablets |
| Cable Features | Without Cable |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Carrying Case Material | Plastic |
| Additional Features | Lightweight |
| Is Electric | Yes |
| Total USB 2.0 Ports | 4 |
| Headphones Ear Placement | In Ear |
| Headphone Folding Features | In Ear |
| Earpiece Shape | Rounded tips |
| Color | Chilled Lilac |
| Style Name | Gen 1 |
| Carrying Case Color | Chilled Lilac |
| Theme | Modern Music & Tech |
| Battery Charge Time | 1.5 Hours |
| Battery Average Life | 8.5 Hours |