HP
Newest HP 17t Laptop, 17.3" HD+ Touchscreen, Intel Core i5-1135G7 Processor 2.4GHz to 4.2GHz, 16GB Memory, 1TB PCIe SSD, Webcam, Wi-Fi 6, Backlit Keyboard, Windows 11 Home, Silver
$749.00
Last updated Apr 23, 2026 at 2:41pm
HP
About this product
About this item 【Upgraded】RAM is upgraded to 16GB high-bandwidth RAM to smoothly run multiple applications and browser tabs all at once. Hard Drive is upgraded to 1TB PCIe NVMe M.2 Solid State Drive allows to fast bootup and data transfer. Original Seal is opened for upgrade ONLY, 1-years warranty on Upgraded RAM/SSD from PConline365, and original 1-Year Manufacture warranty on remaining components
【Processor】 11th Generation Intel Core i5-1135G7 Processors (4 Cores, 2.4GHz to 4.2 GHz, 8 Threads, 8MB Cache)
【Screen】 17.3 inch diagonal HD+ Touch screen, BrightView, WLED-backlit Display
【Ports and Operating System】2x SuperSpeed USB Type-A; 1x SuperSpeed USB Type-C; 1x HDMI 1.4b; 1x Headphone/microphone combo jack, Windows 11 Home
Price History
Specifications
| Color | Silver |
| Hard-Drive Size | 1 TB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 2.41 Kilograms |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Business |
| Webcam Capability | Yes |
| Graphics Card Ram | 32 GB |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Form Factor | Laptop |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Voltage | 12 Volts |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Warranty Type | Limited |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.78"L x 10.51"W x 0.78"Th |
| Hard Disk Rotational Speed | 2666.00 |
| Power Device | AC adapter |
| Video Output | HDMI |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Memory Slots Available | 2 |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Cache Memory Installed Size | 8 MB |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Cellular Technology | Wifi |
| Bluetooth Version | 5 |
| Bluetooth support? | Yes |
| Human-Interface Input | Keyboard, Touchscreen |
| Keyboard Description | US |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Control Method | Touch |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Speaker Description | stereo speakers |
| Audio Recording | Yes |
| Processor Series | Core i5 Family |
| Processor Speed | 4.6 GHz |
| Processor Count | 10 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i5-1135G7 |
| CPU Model Generation | 11 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.2 GHz |
| CPU Codename | Tiger Lake |
| CPU L2 Cache | 1 MB |
| CPU L3 Cache | 8 MB |
| Brand | HP |
| Model Name | TPN-I139_947N1AV |
| Model Year | 2022 |
| Model Number | 17t |
| Built-In Media | HP Essential Laptop |
| Manufacturer | CN |
| Best Sellers Rank | #4,401 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #486 in Traditional Laptop Computers |
| ASIN | B08PW58LY6 |
| Customer Reviews | 4.1 out of 5 stars |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| Resolution | 1600 x 900 |
| Native Resolution | 1600 x 900 pixels |
| Display Type | LCD |
| Display Resolution Maximum | 1600x900 Pixels |
| Display Technology | LED |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Has Color Screen | Yes |
| Screen Finish | Glossy |
| Number Of Cells | 3 |
| Lithium-Battery Energy Content | 90 Watt Hours |
| Total Usb Ports | 3 |
| Hardware Interface | Bluetooth, Bluetooth 5, HDMI, Headphone, Solid State Drive, USB |
| Number of Ports | 3 |
| Number of Ethernet Ports | 3 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 3 |