MOONFISH Gaming Laptop Computer, 15.6 Inch Lap Top Pc 2026 Window 11 Pro, 16GB RAM 1TB SSD, 13th Gen N150 Processor(up to 3.6GHz), Backlit Keyboard, FHD 1920 * 1080, Office 365, Business, Student
About this product
About this item Ultimate Peace of Mind: 2-Year Warranty and 6-Month Free Return. Get help whenever you need it with 24/7 Online Support and weekday phone support(+1 800-606-1179).
Powerful Performance: Equipped with the latest N150 processor (up to 3.6GHz), 16GB RAM and 1TB SSD. Experience lightning-fast boot-ups, quick file transfers, and seamlessly switch between multiple apps.
Vibrant Visuals: Immerse yourself in a crisp 15.6-inch FHD (1920x1080) IPS display. Enjoy vibrant colors and a stable 60Hz refresh rate for a flawless viewing experience whether you're working, streaming, or browsing.
Ready-to-Work out of the Box: Be productive from day one with Window 11 Pro and lifetime Office 365 pre-installed. Benefit from enhanced security features and professional-grade management tools built right in.
Full Backlit Keyboard: Type with confidence in any lighting thanks to the precision backlit keyboard. The large touchpad offers smooth and comfortable control for long work sessions, web browsing, or creative projects.
All-Day Power & Connectivity: Stay productive on the go with a long-lasting 46.2Wh battery. Connect all your peripherals with versatile ports including USB 3.0, Mini HDMI, and a TF Card slot.
Lightweight & Sleek: Crafted in a stylish green, this ultra-portable laptop is just 0.8 inches thin and weighs a mere 3.5 lbs, making it the perfect companion for your backpack and your busy life.
Price History
Specifications
| Color | Green |
| Hard-Drive Size | 1 TB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Backlit Keyboard, HD Audio, Lightweight, Numeric Keypad |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | int |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 3.5 Pounds |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Business, Student |
| Webcam Capability | Yes |
| Graphics Card Ram | 16 GB |
| Automatic Backup Software Included | Microsoft Office |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Hard Disk Interface | eSATA |
| Voltage | 12 Volts |
| Camera Description | Front |
| Biometric Security Feature | PIN |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Compatible Devices | Headphone, Mouse, Speaker |
| Warranty Type | Full |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14"L x 9"W x 0.8"Th |
| Chipset Type | int |
| Optical Storage Device | BD-R |
| Video Output | HDMI |
| Screen Bezel Thickness | Ultra-Thin |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| RAM Memory Technology | LPDDR4 |
| Memory Clock Speed | 2666 GHz |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Cache Memory Installed Size | 6 MB |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Battery Life | 6 Hours |
| Lithium-Battery Energy Content | 46.2 Watt Hours |
| Total Usb Ports | 3 |
| Number of Ports | 9 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Speaker Description | Built-in dual speakers |
| Audio features | Speaker |
| Audio Recording | Yes |
| Processor Series | Intel N150 |
| Processor Speed | 3.6 GHz |
| Processor Count | 1 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | N150 |
| CPU Model Generation | 13th Generation |
| CPU Model Speed Maximum | 3.6 GHz |
| CPU L1 Cache | 128 KB |
| CPU L2 Cache | 2 MB |
| CPU L3 Cache | 6 MB |
| Brand | MOONFISH |
| Model Name | UBOOK-01 |
| Model Year | 2026 |
| Model Number | UBOOK-01 |
| Built-In Media | Charge, Laptop, Warranty card |
| Manufacturer | MOONFISH |
| Warranty Description | 2-Year Warranty and 6-Month Free Return |
| Best Sellers Rank | #11,193 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #1,479 in Traditional Laptop Computers |
| ASIN | B0FSL2977T |
| Customer Reviews | 4.5 out of 5 stars |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Resolution | 1080p |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | LCD |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Display Technology | LCD |
| Maximum Display Brightness | 250 Nit |
| Color Gamut | 80 |
| Has Color Screen | Yes |
| Screen Finish | Matte |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi 5 |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11b/n/ac |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Bluetooth support? | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 5 |
| Human-Interface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit & Numeric keyboard included |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Touchpad Feature | Clickpad |