LG gram Pro 17-inch Lightweight Laptop Computer, Intel Evo Edition Powered by Intel Core Ultra9 285H Processor, NVIDIA RTX5050, Windows 11 Home, 32GB RAM, 2TB SSD, Black
About this product
About this item Pro AI Anywhere - LG gram Pro pairs ultra-light design with powerful AI performance. Weighing 3.3 lbs. and featuring a 17” display, it’s built for productivity anywhere. With the Intel Core Ultra 9 (Series 2) processor and hybrid LG gram AI solutions, experience both on-device and cloud-powered AI for versatile AI performance.
Welcome to Copilot on Windows 11 Home - Windows 11 Home brings you closer to what you love. Pursue your passions and maximize your productivity with the new Windows 11. Built with tools to help you multitask, think, create, and connect—all designed with simplicity and intuition in mind.
On-Device Intelligence Meets Cloud Power with gram AI - LG gram now includes a hybrid AI solution that blends on-device intelligence with the capabilities of cloud-based AI. gram chat On-Device manages local tasks like smart hard drive searches and system adjustments, while gram chat Cloud delivers generative AI responses for document creation, data analysis, and administrative tasks like scheduling—all through intuitive interactions. With the power of AI with Copilot, find unexpected ideas, summarize long articles, or provide suggestions for better writing. Those are just a few of the ways AI with Copilot can help support your creative process.
GeForce RTX 5050 Laptop GPU - Powered by the NVIDIA RTX 5050 GPU, this LG gram Pro laptop delivers smooth gaming, fast rendering, and smart AI performance—perfect for aspiring creators, avid gamers, and students on the move.
Intel Evo Edition powered by Intel Core Ultra: Built for AI. Engineered to Do It All. - Boost productivity with the Intel Evo Edition - Intel Core Ultra 9 processor (Series 2) processor. Experience lightning-fast speeds and AI-powered multitasking with 32GB DDR5 memory for smooth, high-performance efficient computing.
Unbelievably Portable. Undeniably Strong. - The LG gram Pro laptop packs incredible performance into a 0.6 inch-thin, 3.3 lbs. frame that’s passed seven military-grade standards for resilience and durability. From your desk to the road, gram Pro is built to go wherever you work and play.
The Power to Stay Unplugged - Powered by a 90Wh high-capacity battery offering up to 25 hours of video playback time and equipped with our AI Smart Assistant, gram analyzes user patterns to optimize battery efficiency. Boost your productivity and enjoy uninterrupted play.
Internal Dual Cooling System - LG gram Pro's internal cooling system keeps the laptop running efficiently and helps prevent overheating.
LG gram Link - LG gram Link seamlessly connects your LG gram with up to 10 devices across Android and iOS. Effortlessly share files, expand screens, mirror displays, and unify control—all while enhancing productivity with smarter, more connected multitasking.
Smooth Visuals Enabled by Variable Refresh Rate - Variable Refresh Rate adapts from 31Hz to 144Hz for smooth, stutter-free visuals. Whether gaming, streaming, or multitasking, enjoy fluid transitions, reduced lag, and efficient power use for an optimized experience.
Price History
Specifications
| Color | Black |
| Hard-Drive Size | 2 TB |
| Operating System | Windows 11 |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Backlit Keyboard, HD Audio, Lightweight, Numeric Keypad |
| Graphics Description | NVIDIA RTX5050 |
| Graphics Coprocessor | Intel RTX 5050 |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 3.26 Pounds |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Entertainment, Personal |
| Webcam Capability | Yes |
| Graphics Card Ram | 32 GB |
| Automatic Backup Software Included | Dolby Atmos, LG Update & Renew, LG gram Link, Microsoft 365 (30 Days Trial), gram AI |
| Form Factor | Traditional Clamshell |
| Camera Description | Front |
| Biometric Security Feature | SSD Security |
| Graphics Ram Type | DDR5 SDRAM |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that use USB, HDMI, Thunderbolt, Bluetooth, or Wi-Fi interfaces. |
| Warranty Type | Limited |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.9"L x 10.4"W x 0.63"Th |
| Video Output | DisplayPort |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Memory Clock Speed | 8400 MHz |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Memory Speed | 8400 MHz |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| Bluetooth support? | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Human-Interface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| Notebook Pointing Device Description | Precision Touch Pad w/ Scroll and Gesture Function |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Touchpad Feature | Precision Touch |
| Processor Series | Intel Core Ultra 9 |
| Processor Speed | 2.9 GHz |
| Processor Count | 32 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | 285H |
| CPU Model Generation | 2nd Gen |
| CPU Model Speed Maximum | 5.4 GHz |
| Brand | LG |
| Model Name | 17Z90TR-E.ADB9U1 |
| Model Year | 2025 |
| Model Number | 17Z90TR-E.ADB9U1 |
| Built-In Media | Laptop, Power Cable |
| Manufacturer | LG Electronics Inc. |
| UPC | 195174129579 |
| Warranty Description | 1 year parts and labor |
| Best Sellers Rank | #9,837 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #1,341 in Traditional Laptop Computers |
| ASIN | B0FC34H632 |
| Customer Reviews | 4.8 out of 5 stars |
| Screen Size | 17 Inches |
| Resolution | 2560x1600 |
| Native Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Display Type | IPS |
| Display Resolution Maximum | 2560x1600 Pixels |
| Refresh Rate | 31~144 Hz |
| Maximum Display Brightness | 400 Nit |
| Screen Finish | Matte |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Battery Life | 25 Hours |
| Lithium-Battery Energy Content | 90 Watt Hours |
| Total Usb Ports | 4 |
| Hardware Interface | DisplayPort, HDMI, Thunderbolt 4, USB 3.2 Gen 1, USB Type C |
| Number of Ports | 5 |
| Total Thunderbolt Ports | 2 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Speaker Description | HD Audio with Dolby Atmos |
| Audio features | Stereo Speaker, Smart AMP |