Lenovo ThinkBook 16 G7 Business Laptop, 16” FHD+, AMD Ryzen 7 7735HS, 32GB DDR5, 1TB NVMe, WiFi 6E + BT, Backlit KB, Fingerprint Reader, HD Webcam, Win 11 Pro
About this product
About this item Lenovo ThinkBook 16 Gen 7 laptop powered by AMD Ryzen 7 7735HS processor (3.20 GHz up to 4.75 GHz) delivers strong multitasking performance for business productivity, data processing, professional applications, content creation, and demanding everyday workloads.
RAM: 32GB DDR5, STORAGE: 1TB NVMe for ultra-fast boot times, quick file access, and smooth performance during heavy workloads or virtual meetings. Next-gen Wi-Fi 6E for stable, high-speed connections.
16" FHD+ IPS Display (1920 × 1200) with AMD Radeon 680M Graphics – Large 16-inch WUXGA non-touch display offers sharp visuals, vivid colors, and wide viewing angles while Radeon 680M integrated graphics support smooth performance for productivity software, streaming, presentations, support light gaming, 4K streaming, video conferencing, and creative workflows.
Immersive Experience– Includes integrated fingerprint reader for secure login and a backlit keyboard for comfortable typing in low-light environments. 2x USB-C, 2x USB-A, HDMI 2.1 (up to 4K@60Hz), RJ-45 Ethernet, and a SD Card Reader. It also enables 3-monitor expansion via HDMI and dual USB-C ports. Built-in Full HD webcam provides clear video for meetings, streaming, and online collaboration.
Windows 11 Pro. Optimized for school education, designers, professionals, small business users, programmers, streaming, video conferencing, online classes, remote learning, and collaboration platforms like Zoom and Teams.
Warranty: 1 Year Lenovo Warranty / 1 Year OEMGenuine Limited Warranty. Memory and storage upgrades available. See product description for full configuration details and additional notes.
Price History
📊 Price history chart coming soon — data will appear after a few days of tracking.
Specifications
| Color | Gray |
| Hard-Drive Size | 1 TB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, Business laptop, Fingerprint Reader |
| Graphics Description | Integrated |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 2.52 Kilograms |
| Video Processor | AMD |
| Specific Uses For Product | Business |
| Webcam Capability | Yes |
| Graphics Card Ram | 32 GB |
| Form Factor | Clamshell |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Graphics Ram Type | DDR5 SDRAM |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories with HDMI or Bluetooth connectivity |
| EU Spare Part Availability Duration | 1 Years |
| Warranty Type | Limited |
| Video Output | HDMI |
| Screen Size | 16 Inches |
| Resolution | 1080p |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display Type | LED |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Display Technology | LED |
| Touch Screen Type | Non-touch |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Bluetooth support? | Yes |
| Human-Interface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Backlit |
| Processor Series | AMD Ryzen 7 |
| Processor Speed | 3.2 GHz |
| Processor Count | 8 |
| Processor Brand | AMD |
| CPU Model Number | 7 7735HS |
| CPU Model Generation | 7th Gen |
| CPU Model Speed Maximum | 4.75 GHz |
| Brand | Lenovo |
| Model Name | Thinkbook 16 G7 |
| Model Year | 2025 |
| Model Number | Thinkbook 16 G7 |
| Built-In Media | Front Camera and Microphone |
| Manufacturer | Lenovo |
| UPC | 197528641270 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Description | 1 year |
| Best Sellers Rank | #1,685 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #167 in Traditional Laptop Computers |
| ASIN | B0FD4XZ2C4 |
| Customer Reviews | 4.3 out of 5 stars |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Cache Memory Installed Size | 32 GB |
| Total Usb Ports | 4 |
| Number of Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |