Lenovo Slim 3 Touchscreen Business Laptop, Ryzen 7 5825U Processor (Beats i7-1355U), 15.6" FHD LED Display, 16GB RAM, 256GB PCIe SSD, SD Card Reader, WiFi 6, Windows 11 Pro, WOWPC Recovery USB
About this product
About this item 【Processor】The AMD Ryzen 7 5825U Processor delivers reliable performance for managing work, school, and personal tasks effortlessly. With 8 cores, 16 threads, and turbo speeds of up to 4.5 GHz, it efficiently handles even the most demanding workloads.
【RAM and Storage】Maximize your productivity with up to 16GB of DDR4 RAM for seamless multitasking and up to 2TB of storage, providing ample capacity to accommodate all your work needs.
【Touchscreen Display and Ports】The device features a 15.6" FHD (1920 x 1080) IPS touchsreen display with a 60 Hz refresh rate and offers a range of connectivity options, including one SD card reader, one USB-C 3.2 Gen 1 port, two USB 3.2 ports, HDMI, and a headphone/microphone combo jack.
【Operating System】Windows 11 Pro 64-bit offers a user-friendly interface, enhanced security features, and improved performance, making it ideal for both everyday tasks and more demanding applications.
【Accessory】Your device includes a WOWPC recovery USB, designed to enhance your troubleshooting experience with greater convenience.
Price History
📊 Price history chart coming soon — data will appear after a few days of tracking.
Specifications
| Color | Gray |
| Hard-Drive Size | 256 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Other Special Features of the Product | HD Audio, Memory Card Slot, Numeric Keypad, Spill Resistant |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeaon Graphics |
| Hard Disk Description | SSD |
| Webcam Capability | Yes |
| Form Factor | Clamshell |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories with USB, HDMI, SD card, Wi-Fi, or Bluetooth connectivity |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.15"L x 9.25"W x 0.7"Th |
| Video Output | HDMI |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Resolution | 1080p |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | LED |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Display Technology | IPS |
| Touch Screen Type | Capacitive/In-Cell/On-Cell |
| Connectivity Technology | Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, USB-C, USB-A, HDMI |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Bluetooth support? | Yes |
| Human-Interface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Full-size with numeric keypad |
| Processor Series | Ryzen 7 |
| Processor Speed | 4.5 GHz |
| Processor Count | 8 |
| Processor Brand | AMD |
| CPU Model Number | 5825U |
| CPU Model Speed Maximum | 4.5 GHz |
| Brand | Lenovo |
| Model Name | IdeaPad |
| Model Year | 2026 |
| Model Number | Slim 3 |
| Manufacturer | Lenovo |
| UPC | 195477724419 |
| Best Sellers Rank | #14,758 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #2,117 in Traditional Laptop Computers |
| ASIN | B0GFY53GM6 |
| Customer Reviews | 4.4 out of 5 stars |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Total Usb Ports | 3 |
| Number of Ports | 6 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |