Lenovo Legion Pro 7i Gen 10 16" Gaming Laptop (2025 Model) Intel Core Ultra 9 275HX 24C, NVIDIA GeForce RTX 5090 24GB, 64GB RAM, 2TB (1TB+1TB) NVMe SSD, 16" WQXGA OLED 500 nits 240Hz, Windows 11 Home
About this product
About this item Processor - Intel Ultra 9 275HX, 24C (8P + 16E) / 24T, P-core 2.7 / 5.4GHz, E-core 2.1 / 4.6GHz, 36MB
Operating System - Windows 11 Home 64
Graphic Card - NVIDIA GeForce RTX 5090 24GB GDDR7, TGP 175W
Memory - 64 GB DDR5-6400MHz (CSODIMM) - (2 x 32 GB)
Storage - 2 TB SSD M.2 2280 PCIe Gen4 TLC (2 x 1 TB)
Display - 16" WQXGA (2560x1600) OLED 500nits Glossy, 100% DCI-P3, 240Hz, DisplayHDR True Black 1000, Dolby Vision, G-SYNC, Low Blue Light, High Gaming Performance
Camera - 5.0MP with E-shutter
AC Adapter / Power Supply - 400W Slim Tip (3-pin)
Keyboard - Per-Key RGB Backlit, Black - English (US)
Warranty - One Year Legion Ultimate Support
Price History
📊 Price history chart coming soon — data will appear after a few days of tracking.
Specifications
| Color | Eclipse Black |
| Hard-Drive Size | 2 TB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
| Graphics Description | Dedicated |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 5090 |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 4.9 Kilograms |
| Video Processor | NVIDIA |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Webcam Capability | Yes |
| Graphics Card Ram | 24 GB |
| Form Factor | Laptop |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories via USB, HDMI, Thunderbolt 4, Bluetooth, and Wi-Fi |
| EU Spare Part Availability Duration | 1 Years |
| Warranty Type | One Year Legion Ultimate Support |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 21.75"L x 14"W x 3.25"Th |
| Video Output | HDMI |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Screen Size | 16 Inches |
| Resolution | 2560x1600 |
| Native Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Display Type | OLED |
| Display Resolution Maximum | 2560x1600 Pixels |
| Display Technology | OLED |
| Maximum Display Brightness | 500 Nit |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Wireless Compability | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Bluetooth support? | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Human-Interface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| Processor Series | Others |
| Processor Speed | 2.7 GHz |
| Processor Count | 1 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core Ultra 9 275HX |
| CPU Model Generation | 15th Generation |
| CPU Model Speed Maximum | 5.4 GHz |
| Brand | Lenovo |
| Model Name | Lenovo |
| Model Year | 2025 |
| Model Number | 83F50019US |
| Built-In Media | Laptop, AC Adapter, Product Manuals |
| Manufacturer | Lenovo |
| UPC | 198156390523 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Description | One Year Legion Ultimate Support |
| Best Sellers Rank | #5,094 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #564 in Traditional Laptop Computers |
| ASIN | B0FK453MMS |
| Customer Reviews | 4.7 out of 5 stars |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Memory Clock Speed | 6400 MHz |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Memory Speed | 6400 MHz |
| RAM Type | SODIMM |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Lithium-Battery Energy Content | 99.99 Watt Hours |
| Total Usb Ports | 5 |
| Number of Ports | 7 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Available M2 Slot Count | 2 |