Lenovo Legion Pro 7i – Gaming Laptop - Intel® Core™ Ultra 9 275HX – 16" 2.5K WQXGA OLED Display – 240Hz Refresh Rate – GeForce RTX™ 5070 Ti GPU – 32 GB Memory – 1 TB Storage – 3-Month PC GamePass
About this product
About this item OUT-PLAY, OUT-PERFORM, OUT-PRO – The Lenovo Legion Pro 7i is designed for the gaming champion who demands wicked fast refresh rates, high-contrast graphics, next-level cooling, and whisper-quiet performance.
THE ULTIMATE PERFORMANCE FOR GAMERS – Stay ahead of the competition with the Intel Core Ultra 9 275HX processor which offers unmatched power efficiency and 24 cores for gaming and content creation.
GAME CHANGER – NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti graphics deliver groundbreaking ray tracing and AI-enhanced DLSS 4 to ensure elite performance in AAA and eSports titles.
3 MONTHS OF PC GAME PASS – Play hundreds of high-quality PC games with your new Lenovo Legion device and 3 months of PC Game Pass, including EA Play. With new games added all the time, there’s always something new to play.
BOOST YOUR FPS – Lenovo AI Engine+ ensures you stay on top with real-time Scenario Detection that optimizes FPS and resources based on the game. Smart FPS adjusts settings to guarantee smooth, stable performance, even in high-pressure situations.
LEGION COLDFRONT: VAPOR – The Legion Coldfront: Vapor system combines turbo-charged fans, a 250W vapor chamber, and vacuum-sealed hyperchamber technology for peak cooling. It boosts performance, is whisper quiet, and prevents thermal throttling.
OUTSEE THE COMPETITION – Unlock your full competitive potential with the Lenovo PureSight OLED gaming display. Experience lightning-fast response times, the 240Hz refresh rate, and unparalleled color accuracy that enhances every in-game detail.
POWER BEYOND BOUNDARIES – Take your battlestation anywhere with the Legion Pro 7i. It features 400W charging support, 99.9Whr capacity for airline travel, and Super Rapid Charge technology to minimize downtime.
SIZE: (W x D x H) - 364.38 x 275.94 x 21.9-26.65 mm or 14.35 x 10.86 x 0.86-1.05 inches
INCLUDED ITEMS - Laptop, Power cable, Factory Calibration Report, Quick Setup Guide, and Warranty.
Price History
Specifications
| Color | Eclipse Black |
| Hard-Drive Size | 1 TB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
| Graphics Description | Dedicated |
| Graphics Coprocessor | GeForce RTX 5070Ti |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 5.65 Pounds |
| Video Processor | NVIDIA |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Webcam Capability | Yes |
| Graphics Card Ram | 12 GB |
| Automatic Backup Software Included | Legion Space, Lenovo PC Manager, McAfee LiveSafe, Lenovo Antivirus, Microsoft Office Trial, Power2Go, X-Rite Color Management Tool |
| Form Factor | Gaming Notebook |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Camera Description | Yes - With Privacy Camera Shutter |
| Graphics Ram Type | GDDR7 |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, gaming accessories, etc. |
| Warranty Type | Limited |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.35"L x 10.86"W x 1.05"Th |
| Chipset Type | 275HX |
| Optical Storage Device | no |
| Video Output | HDMI |
| Screen Size | 16 Inches |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Native Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Display Type | OLED |
| Display Resolution Maximum | 2560x1600 Pixels |
| Display Technology | WQXGA |
| Maximum Display Brightness | 500 Nit |
| Screen Finish | Glossy |
| Connectivity Technology | Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, HDMI, USB, Thunderbolt, AUX, Ethernet |
| Wireless Technology | Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4 |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| Bluetooth support? | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Human-Interface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Series | Intel Core Ultra 9 |
| Processor Speed | 2.7 GHz |
| Processor Count | 1 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | 275HX |
| CPU Model Generation | Intel Core Ultra 9 |
| CPU Model Speed Maximum | 5.4 GHz |
| CPU L2 Cache | 40 MB |
| CPU Codename | Raptor Lake-S |
| Brand | Lenovo |
| Model Name | Legion Pro 7i |
| Model Year | 2025 |
| Model Number | 83F50010US |
| Built-In Media | Laptop, Power cable, Factory Calibration Report, Quick Setup Guide, and Warranty |
| Manufacturer | Lenovo |
| UPC | 198156390431 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Description | 1 year limited parts and labor |
| Best Sellers Rank | #666 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #59 in Traditional Laptop Computers |
| ASIN | B0DXXMLXVD |
| Customer Reviews | 4.4 out of 5 stars |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Memory Clock Speed | 6400 MHz |
| Ram Memory Maximum Size | 96 GB |
| Memory Speed | 6400 MHz |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Cache Memory Installed Size | 36 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Battery Life | 7 Hours |
| Lithium-Battery Energy Content | 99.9 Watt Hours |
| Total Usb Ports | 3 |
| Number of Ports | 7 |
| Total Thunderbolt Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Audio Output Type | 1 x 3.5mm Headphone/Microphone Combo Jack |
| Audio features | 2 x 2 Watt Speakers, Lenovo Pure Sound, Nahimic Audio Solution |
| Audio Recording | Yes |