KAIGERR Gaming Laptop, Laptops with AMD Ryzen 4300U(Up to 3.7GHz), 16GB DDR4 512GB SSD Laptop Computer, 16.0inch Windοws 11 Laptop, 1920P FHD Display, WiFi 6, USB3.2, Type_C
About this product
About this item 【EFFICIENT PERFORMANCE】KAIGERR Laptop featuring the latest AMD Ryzen 4300U Processor (4 cores/4 threads, up to 3.7GHz). Outperforming the Celeron N5095/N100/N97/N95, it delivers robust multitasking capabilities. The laptop computer has an integrated UHD graphics card clocked at up to 1200MHz for stronger graphics processing performance. KAIGERR laptop is designed to elevate your computing experience.
【Powerful Configuration】Featuring 16GB of DDR4 RAM and a speedy 512GB M.2 SSD, this notebook offers a 50% performance boost compared to DDR3-equipped machines and ensures seamless system operation while accommodating your personal files. Support expand your storage with a 64GB TF card, and enjoy the convenience of a pre-installed operating system. The 512 GB SSD can be replaced with a maximum SSD of 2TB to provide you with ample space to record and store your files/favorites.
【16.0 INCH Visual Treat】Immerse yourself in a traditional laptop computer experience with an innovative thin-bezel display, offering more screen real estate for immersive viewing. The colors of the 16 inch traditional laptop are fuller, more vivid, and concise, the details on the screen are clearer, and the viewing angle is wide. It will create extraordinary visual effects for you.
【LONG BATTERY LIFE】 Take KAIGERR laptops with you anywhere without bringing the power adaptor. Its 38Wh long battery life gives you the flexibility to work or play anywhere for 8 hours. The long battery life and reliable performance make your life and work more secure.
【KAIGERR: Quality Laptops, Exceptional Support.】Enjoy peace of mind with unlimited technical support and 12 months of repair for all customers, with our team always ready to help. If you have any questions or concerns, feel free to reach out to us—we’re here to help. Close other background programs before running games to ensure smoother performance.
Price History
Specifications
| Color | Sliver Gray |
| Hard-Drive Size | 512 GB |
| Operating System | Windows 11 |
| Other Special Features of the Product | For Business/Student/Entertainment, Lightweight, Numeric Keypad, Portable |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | 3.7 GHz |
| Hard Disk Description | M.2 2280 SSD |
| Video Processor | AMD |
| Specific Uses For Product | Entertainment, Office, Business, Multimedia, Education, Creative, Photo/Video Editing, Everyday Use, Student |
| Webcam Capability | Yes |
| Graphics Card Ram | 16 GB |
| Hard Disk Interface | Serial ATA-600 |
| Camera Description | Front |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.05"L x 8.97"W x 0.66"Th |
| Screen Bezel Thickness | Thin |
| Screen Size | 16 Inches |
| Resolution | 1080p |
| Display Type | LCD |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Has Color Screen | Yes |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, Wi-Fi |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Bluetooth support? | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 5 |
| Total Usb Ports | 3 |
| Speaker Description | Dual Stereo Speakers |
| Audio Recording | Yes |
| Processor Series | Ryzen 3 4300U |
| Processor Speed | 3.7 GHz |
| Processor Count | 4 |
| Processor Brand | AMD |
| CPU Model Number | AMD Ryzen 3 4300U |
| CPU Model Generation | AMD Ryzen 3 4300U |
| CPU Model Speed Maximum | 3.7 GHz |
| Brand | KAIGERR |
| Model Name | LX16PRO |
| Model Year | 2026 |
| Model Number | LX16PRO |
| Built-In Media | 1 × Laptop 16GB+512GB(Up to 2TB), 1 × Power Adapter, 1 × User Manuel |
| Manufacturer | Shenzhen CYX Industrial Co., Ltd. |
| UPC | 747015769767 |
| Warranty Description | YES |
| Best Sellers Rank | #406 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #29 in Traditional Laptop Computers |
| ASIN | B0GVFJ1898 |
| Customer Reviews | 3.8 out of 5 stars |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Lithium-Battery Energy Content | 38 Watt Hours |
| Keyboard Description | Numeric Keypad |