HP Touchscreen Laptop, 15.6" FHD Business Laptop Computer, Intel Core Ultra 5 125H Processor (14-Core, Up to 4.5 Ghz), 24GB DDR5 RAM 1TB SSD, Windows 11, SageNova Earphones, Docking Station, Silver
About this product
About this item 【Processor】Equipped with Intel Core Ultra 5 125H (up to 4.5Ghz, 14 cores, 18 threads), it offers the ideal set of features to turn you into an unstoppable machine.
【Powerful Storage】24GB DDR5 RAM can smoothly run your games and photo- and video-editing applications, as well as multiple programs and browser tabs, all at once. 1TB PCIe Solid State Drive leaves the power at your fingertips with the fastest data transfers currently available.
【Touch Display】This laptop has a 15.6-inch touchscreen IPS LED display with 1920 x 1080 (FHD) resolution and vivid images to maximize your entertainment.
【Features and Ports】Intel Arc Graphics, HP True Vision 720p HD camera with temporal noise reduction. HP Fast Charge. HD Audio with stereo speakers. Integrated dual array microphones. 1 x USB-C, 2 x USB-A, 1 x HDMI 1.4b, 1x Headphone/Microphone Combo Jack, Wi-Fi 6.
【Convenient and Portable Design】Designed with an ultra-thin case ensures of a stylish and innovative look, and excellent portability. Convenient and portable for business trip or traveling. Suitable for daily work and play. Great choice for business, offices or students.
Price History
Specifications
| Color | Silver |
| Hard-Drive Size | 1 TB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Other Special Features of the Product | Camera Privacy Shutter, Numeric Keypad, Touchscreen |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel Arc Graphics |
| Hard Disk Description | SSD |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Business, Personal, Student |
| Webcam Capability | Yes |
| Form Factor | Clamshell |
| Graphics Ram Type | DDR5 SDRAM |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, webcams |
| Warranty Type | Limited |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.17"L x 9.29"W x 0.73"Th |
| Video Output | HDMI |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Resolution | 1080p |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | LED |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Display Technology | IPS LED |
| Touch Screen Type | In-Cell/On-Cell |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Bluetooth support? | Yes |
| Total Usb Ports | 3 |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Series | Intel Core Ultra 5 |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Processor Count | 14 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core Ultra 5 125H |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| CPU Model Speed Maximum | 4.5 GHz |
| Brand | HP |
| Model Name | HP 15 |
| Model Year | 2026 |
| Built-In Media | Webcam |
| Manufacturer | HP |
| UPC | 195908147374 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Description | 1 Year |
| Best Sellers Rank | #74,445 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #4,809 in Computers & Tablets |
| ASIN | B0GT4P5D7X |
| RAM Memory Installed | 24 GB |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Ram Memory Maximum Size | 56 GB |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Lithium-Battery Energy Content | 42 Watt Hours |
| Human-Interface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Full-size, Standard |