HP Touchscreen 15.6" FHD Business Laptop Computer, 8-core AMD Ryzen 7 Processor, Windows 11 Pro 16GB RAM 512GB Storage (256GB SSD+256GB Docking Set), AI Copilot Ready, NLY Earphones, Black
About this product
About this item 【AMD Ryzen 7 Processor】Equipped with AMD Ryzen 7 (up to 4.5Ghz, 8 cores, 16 threads), it offers the ideal set of features to turn you into an unstoppable machine.
【15.6" FHD Touchscreen Display】This laptop has a 15.6-inch touchscreen IPS LED display with 1920 x 1080 (FHD) resolution and vivid images to maximize your entertainment. With a front-facing camera, you can communicate with family, friends, and coworkers with confidence and get the finest possible experience.
【Memory & Storage】Equipped with up to 64GB DDR4 RAM, and up to 2.5TB storage capacity, runs smoothly, responds quickly, and handles multi-application and multimedia workflows efficiently and quickly.
【Designed for the Office】1 x USB-C, 2 x USB-A, 1 x HDMI, 1 x Headphone/Microphone Combo Jack, Wi-Fi 6; Bluetooth 5.4; AMD Radeon Graphics; Touchscreen; Numeric Keypad; Camera Privacy Shutter; HD Webcam. Dual array digital mics.
【Windows 11】Windows 11 is ideal for school education, designers, professionals, small businesses, programmers, casual gaming, streaming, online classes, remote learning, Zoom meetings, video conferences.
Price History
Specifications
| Color | Black |
| Hard-Drive Size | 2 TB |
| Operating System | Windows 11 |
| Other Special Features of the Product | Camera Privacy Shutter, LED Display, Numeric Keypad, Touchscreen |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Graphics |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 4.6 Pounds |
| Video Processor | AMD |
| Specific Uses For Product | Business |
| Webcam Capability | Yes |
| Form Factor | Clamshell |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, wireless headphones or speakers, printers, and other USB or wireless accessories |
| Warranty Type | Limited |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.14"L x 0.78"W x 9.31"Th |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Video Output | HDMI |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Resolution | 1080p |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | LED |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Display Technology | IPS LED |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Lithium-Battery Energy Content | 42 Watt Hours |
| Total Usb Ports | 3 |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Series | Ryzen 7 |
| Processor Speed | 4.5 GHz |
| Processor Count | 8 |
| Processor Brand | AMD |
| CPU Model Number | Ryzen 7 |
| CPU Model Generation | 6th Gen |
| CPU Model Speed Maximum | 4.5 GHz |
| Brand | HP |
| Model Name | HP |
| Model Year | 2026 |
| Model Number | HP15 |
| Built-In Media | Laptop |
| Manufacturer | HP |
| UPC | 195908148104 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Description | 1 Year |
| Best Sellers Rank | #180,342 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #14,036 in Computers & Tablets |
| ASIN | B0GQ752TJ4 |
| Customer Reviews | 5.0 out of 5 stars |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Connectivity Technology | USB |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Bluetooth support? | Yes |
| Human-Interface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Full-size |