HP Stream 14" HD BrightView Laptop, Intel Celeron N150, 16GB RAM, 288GB Storage (128GB UFS + 160GB Docking Station Set), Intel UHD Graphics, 720p Webcam, Wi-Fi, 1 Year Office 365, Win 11 S, Silver
About this product
About this item 【Upgraded】Seal is opened for upgrade only, 1-Year warranty on Upgraded RAM/SSD and original 1-Year Manufacture warranty on remaining components. 【14" HD BrightView Display】14-inch diagonal 1366 x 768 (HD) bright view display. The captivating clarity and brilliance will surely enhance your work and entertainment endeavors.
【Intel Celeron N150】Immerse yourself in a world of power and efficiency, where an ultra-low-voltage platform optimizes energy usage. Experience seamless multitasking and smooth performance with the 4-core, 4-way processor.
【16GB DDR4 RAM】Seamlessly tackle resource-intensive tasks, smoothly run multiple applications simultaneously, and enjoy lightning-fast responsiveness that keeps you in the flow.【288GB Storage (128GB eMMC + 160GB Docking Station Set)】Massive storage space for your files, applications, and multimedia content, providing fast and reliable data access.
【Intel UHD Graphics】Enjoy solid image quality that brings your everyday content to life with vibrant colors and sharp details.【720p HD Camera】Provides high quality video calls, virtual meetings and online interactions.
【Windows 11 Home in S Mode】【Dimensions & Weight】Item dimension: 12.76 x 8.86 x 0.71 inches, 3.24 lbs.【Ports】1 x USB-C 3.0, 2 x USB-A 3.0, 1 x HDMI 1.4, 1 x Media Card Reader, 1 x Headphone/ Microphone combo, 1 x AC Smart Pin. 【1 Year Office 365】【Bonus Docking Station Set】1x 7-in-1 Docking Station with 128GB Storage, 1x 32GB MicroSD Card with Adapter, 1x Type-C Data Cable, 1x 3-in-1 Charging Cable, 1x Suede Cleaning Cloth.
Price History
Specifications
| Color | Silver |
| Hard-Drive Size | 128 GB |
| Operating System | Windows 11 S |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel Graphics |
| Hard Disk Description | 128GB eMMC |
| Item Weight | 1.5 Kilograms |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Business, Developer, Entertainment, Gaming, Student |
| Webcam Capability | Yes |
| Graphics Card Ram | 16 GB |
| Form Factor | Standard Laptop |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Voltage | 12 Volts |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Compatible Devices | Headphone, Mouse, Speaker |
| Warranty Type | Limited |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 19"L x 12"W x 3"Th |
| Video Output | HDMI Displayport,USB Type C |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Battery Life | 11 Hours |
| Battery Average Life Standby | 10.75 Hours |
| Total Usb Ports | 3 |
| Hardware Interface | USB |
| Number of Ports | 7 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Processor Series | Celeron |
| Processor Speed | 3.6 GHz |
| Processor Count | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | Intel Processor N150 |
| CPU Model Generation | 5th Gen |
| Brand | HP |
| Model Name | HP Stream |
| Model Number | HP Stream N4120 |
| Built-In Media | AC adapter,Battery,Documentation,7-in-1 Docking Station with 128GB Storage,32GB MicroSD Card with Adapter,Type-C Data Cable,3-in-1 Charging Cable,Suede Cleaning Cloth |
| Manufacturer | HP |
| UPC | 196188505243 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Best Sellers Rank | #203 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #14 in Traditional Laptop Computers |
| ASIN | B0CZKPF2QH |
| Customer Reviews | 4.2 out of 5 stars |
| Screen Size | 14 Inches |
| Resolution | 720p |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display Type | LED |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Display Technology | LED |
| Connectivity Technology | USB, Wi-Fi |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Bluetooth support? | Yes |
| Human-Interface Input | Microphone |
| Keyboard Description | Chiclet |