HP Chromebook Plus x360 Laptop 14" 2 in 1 Touchscreen Business Laptop for Student Intel Core i3 N305 8GB RAM 256GB UFS Backlit KB Wi-Fi 6 Chrome OS w/Google AI
About this product
About this item Featuring an Intel Core i3-N305 processor with 8-core power up to 3.8GHz, this HP Chromebook delivers seamless multitasking. Its 256GB UFS storage offers instant wake-up capability, while energy-smart LPDDR5 memory maintains smooth operation and extends battery life for all-day productivity.
This 14-inch FHD IPS touchscreen with micro-edge design delivers sharp 1920 x 1080 resolution and 250 nits brightness, presenting more on-screen content while reducing scrolling for improved productivity.
This hp student laptop is equipped with Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, 1 x USB-A, 2 x USB-C, 1x Headphone/Microphone Combo Jack, Backlit Keyboard.
The HP Chromebook Plus x360 14b 2-in-1 laptop features a 360° hinge that transforms between four modes: Laptop (daily tasks), Yoga (content sharing), Flip (binge-watching), and Tablet (intuitive touch) - all powered by 10-hour battery for full school-day productivity
The Chromebook is designed for today’s fast-paced digital world, offering access to thousands of apps, built-in security, and automatic cloud backups.
Price History
Specifications
| Color | Silver |
| Hard-Drive Size | 256 GB |
| Operating System | Chrome OS |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Hard Disk Description | UFS, UFS |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment |
| Webcam Capability | No |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Form Factor | Convertible |
| Hard Disk Interface | USB 3.0 |
| Graphics Ram Type | DDR5 SDRAM |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other Bluetooth/Wi-Fi enabled accessories |
| Warranty Type | Limited |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.72"L x 8.28"W x 0.81"Th |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Video Output | DisplayPort via USB-C |
| Screen Size | 14 Inches |
| Resolution | 1080p |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | LED |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Display Technology | LED |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Bluetooth support? | Yes |
| Human-Interface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Series | Core i3 |
| Processor Speed | 1.25 GHz |
| Processor Count | 8 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i3 N305 |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| CPU Model Speed Maximum | 3.8 GHz |
| Brand | HP |
| Model Name | HP Chromebook x360 |
| Model Year | 2025 |
| Model Number | HP Chromebook x360 |
| Built-In Media | Laptop, Accessories |
| Manufacturer | HP |
| UPC | 192018399174 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Description | 1 Year |
| Best Sellers Rank | #14,481 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #172 in 2 in 1 Laptop Computers |
| ASIN | B0FV89H1NV |
| Customer Reviews | 5.0 out of 5 stars |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| RAM Memory Technology | LPDDR5 |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Cache Memory Installed Size | 8 |
| Battery Cell Type | Other Than Listed |
| Total Usb Ports | 4 |
| Number of Ports | 4 |