HP 17.3" Business Laptop Computer, Intel 10-Core i5 Processor, Windows 11 Pro with AI Copilot Ready, 16GB RAM 512GB Storage (256GB SSD+256GB Docking Set), NLY Earphones, Jet Black
About this product
About this item 【Intel Core i5-1334U Processor】Equipped with Intel Core i5-1334U (up to 4.6Ghz, 10 cores, 12 threads), it offers the ideal set of features to turn you into an unstoppable machine.
【17.3" HD+ Display】This laptop has a 17.3-inch LED display with 1600 x 900 (HD+) resolution and vivid images to maximize your entertainment. With a front-facing camera, you can communicate with family, friends, and coworkers with confidence and get the finest possible experience.
【Memory & Storage】Equipped with up to 64GB DDR4 RAM, and up to 1.5TB storage, runs smoothly, responds quickly, and handles multi-application and multimedia workflows efficiently and quickly.
【Designed for the Office】1 x USB-C, 2 x USB-A, 1 x HDMI 1.4b, 1 x Headphone/Microphone Combo Jack, Wi-Fi 6; Bluetooth 5.3; Intel Iris Xe Graphics; Numeric Keypad; Camera Privacy Shutter; HP True Vision 720p HD camera with integrated dual array digital microphones. Dual speakers.
【Windows 11 Pro】Windows 11 Pro is ideal for school education, designers, professionals, small businesses, programmers, casual gaming, streaming, online classes, remote learning, Zoom meetings, video conferences.
Price History
Specifications
| Color | Jet Black |
| Hard-Drive Size | 256 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Other Special Features of the Product | Camera Privacy Shutter, LED Display, Numeric Keypad |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 4.6 Pounds |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Business |
| Webcam Capability | Yes |
| Form Factor | Clamshell |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, wireless accessories |
| Warranty Type | Limited |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.14"L x 0.78"W x 9.31"Th |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Video Output | HDMI |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| Resolution | 900p |
| Native Resolution | 1600 x 900 pixels |
| Display Type | LED |
| Display Resolution Maximum | 1600x900 Pixels |
| Display Technology | LED |
| Connectivity Technology | USB |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Bluetooth support? | Yes |
| Human-Interface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit with Numeric Keypad |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Speed | 4.6 GHz |
| Processor Count | 10 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | i5 |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| CPU Model Speed Maximum | 4.6 GHz |
| Brand | HP |
| Model Name | HP |
| Model Year | 2026 |
| Model Number | HP17 |
| Built-In Media | Laptop |
| Manufacturer | HP |
| UPC | 195908149064 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Description | 1 Year |
| Best Sellers Rank | #45,850 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #2,803 in Computers & Tablets |
| ASIN | B0GLTD5C4S |
| Customer Reviews | 5.0 out of 5 stars |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Lithium-Battery Energy Content | 42 Watt Hours |
| Total Usb Ports | 3 |
| Number of Ports | 5 |