HP 15.6" FHD Touch Laptop Computer, 10-Core Intel Core i7-1355U (Up to 5Ghz), 16GB RAM 1TB Storage (512GB SSD+512GB Docking Station Set), Windows 11, Numeric Keypad, SageNova Earphones, Silver
About this product
About this item 【Processor】Intel Core i7-1355U (10 Cores, 12 Threads, Max Boost Clock Up to 5Ghz, 12MB Cache). Your always-ready experience starts as soon as you open your device.
【Touch Display】15.6 inch FHD touchscreen IPS LED display with 1920 x 1080 high resolution screen, which provides you with a sharp and clear text and images. 300 nits, Flicker-free.
【Memory & Storage】Equipped with DDR4 RAM, and PCIe high-speed SSD, runs smoothly, responds quickly, and handles multi-application and multimedia workflows efficiently and quickly.
【Designed for the Office】1 x USB-C 3.0, 2 x USB-A 3.0, 1 x HDMI 1.4, 1 x Headphone/Microphone Combo Jack, Wi-Fi 6; Bluetooth; Intel Iris Xe Graphics; Touchscreen; Numeric Keypad; Camera Privacy Shutter; HD Audio. HP Fast Charge. HP True Vision HD Camera.
【Windows 11】With Windows 11 Home and Intel Iris Xe Graphics, you can play your favorite games and stream multimedia smoothly. Outstanding work in terms of creation, gameplay, and enjoyment.
Price History
📊 Price history chart coming soon — data will appear after a few days of tracking.
Specifications
| Color | Silver |
| Hard-Drive Size | 1 TB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Other Special Features of the Product | Camera Privacy Shutter, Numeric Keypad, Touchscreen |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 4.6 Pounds |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Business, Personal |
| Webcam Capability | Yes |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.14"L x 9.31"W x 0.78"Th |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Video Output | HDMI |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Resolution | 1080p |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | LED |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Display Technology | LED |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Bluetooth support? | Yes |
| Total Usb Ports | 3 |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Series | Intel Core i7 |
| Processor Speed | 5 GHz |
| Processor Count | 10 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i7-1355U |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Brand | HP |
| Model Name | HP Laptop |
| Model Year | 2025 |
| Model Number | HP 15 |
| Built-In Media | Laptop |
| Manufacturer | HP |
| UPC | 195908151784 |
| Warranty Description | 1 Year |
| Best Sellers Rank | #103,723 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #7,324 in Computers & Tablets |
| ASIN | B0FY495Y2V |
| Customer Reviews | 5.0 out of 5 stars |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Lithium-Battery Energy Content | 42 Watt Hours |
| Human-Interface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Chiclet |