HP 15.6" FHD IPS LED Touchscreen Business Laptop Computer, Intel Core i7-1355U (10-Core) Processor, 64GB RAM 2TB SSD, Windows 11, Numeric Keypad, SageNova Earphones, Docking Station, Natural Silver
About this product
About this item 【Processor】Intel Core i7-1355U (10 cores, 12 threads, Max Boost Clock Up to 5Ghz, 12MB Cache). Your always-ready experience starts as soon as you open your device. Turn it on, boot up, and log in quickly.
【Touch Display】This laptop has a 15.6-inch touchscreen IPS LED display with 1920 x 1080 (FHD) resolution and vivid images to maximize your entertainment.
【Memory & Storage】Equipped with DDR4 RAM, PCIe Solid State Drive.
【Tech Specs】1 x USB-C 3.0, 2 x USB-A 3.0, 1 x HDMI 1.4, 1 x Headphone/Microphone Combo Jack, Wi-Fi 6. Bluetooth. Windows 11 Home, Touchscreen, Numeric Keypad, Camera Privacy Shutter, HD Audio. HP Fast Charge. HP True Vision HD Camera.
【Designed for the Office】With Windows 11 Home, Intel Iris Xe Graphics, Touchscreen, Numeric Keypad, Camera Privacy Shutter, HD Audio. HP Fast Charge. HP True Vision HD Camera, it ensures a stylish and innovative look, excellent portability, and is suitable for daily work and play. It is a great choice for businesses, offices, or students.
Price History
Specifications
| Color | Silver |
| Hard-Drive Size | 2 TB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Other Special Features of the Product | Camera Privacy Shutter, Numeric Keypad, Touchscreen |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 4.6 Pounds |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Business, Personal |
| Webcam Capability | Yes |
| Form Factor | Clamshell |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Compatible Devices | External devices with USB, HDMI, Wi-Fi, or Bluetooth connectivity |
| Warranty Type | Limited |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.14"L x 9.31"W x 0.78"Th |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Video Output | HDMI |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Resolution | 1080p |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | LED |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Display Technology | IPS LED |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Touch Screen Type | Capacitive/In-Cell |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Lithium-Battery Energy Content | 42 Watt Hours |
| Human-Interface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Full-size with numeric keypad |
| Processor Series | Intel Core i7 |
| Processor Speed | 5 GHz |
| Processor Count | 10 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i7-1355U |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Brand | HP |
| Model Name | HP Laptop |
| Model Year | 2026 |
| Model Number | HP 15 |
| Built-In Media | SageNova Earphones, Docking Station |
| Manufacturer | HP |
| UPC | 195908148197 |
| Warranty Description | 1 Year |
| ASIN | B0GP6NWVRH |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Bluetooth support? | Yes |
| Total Usb Ports | 3 |
| Number of Ports | 5 |