Dell
Dell Latitude 7000 7330 13.3" Touchscreen Rugged Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 11th Gen i5-1145G7 Quad-core (4 Core) 2.60 GHz - 16 GB Total RAM - 16 GB On-Board Memory - 512 GB SSD
$1,794.99
Last updated May 4, 2026 at 9:24am
Dell
About this product
About this item Intel Core i5 2.60 GHz processor provides great performance, immersive multimedia and rapid loading of programs
With 16 GB of memory, runs as many programs as you want without losing the execution
The 13.3" 1920 x 1080 screen provides a great movie watching experience
512 GB SSD is enough to store your essential documents and files, favorite songs, movies and pictures
25 Hours battery run time helps you stay unwired and work longer non-stop
Price History
📊 Price history chart coming soon — data will appear after a few days of tracking.
Specifications
| Color | Black |
| Hard-Drive Size | 512 GB |
| Operating System | Windows 11 |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Anti-reflection, Anti-smudge |
| Graphics Description | Iris Xe Graphics |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 5.11 Pounds |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Business |
| Webcam Capability | Yes |
| Graphics Card Ram | 16 GB |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 |
| Form Factor | Notebook |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Voltage | 15 Volts |
| Camera Description | Full HD camera with infrared technology, facial recognition, noise reduction, and audio recording capabilities |
| Biometric Security Feature | Face Recognition |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, wireless peripherals, wired network connections |
| Warranty Type | On Site |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 3.2"L x 12.4"W x 17.3"Th |
| Chipset Type | Intel |
| Optical Storage Device | No |
| Power Device | AC adapter |
| Video Output | HDMI |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| RAM Memory Technology | LPDDR4 |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Memory Slots Available | 1 |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Cellular Technology | Wireless lan |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| LAN Port Bandwidth | 2400 Mbps |
| Bluetooth support? | Yes |
| Wi-Fi Generation | 802.11ax (Wi-Fi 6E) |
| Total Usb Ports | 2 |
| Hardware Interface | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB |
| Number of Ports | 2 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| Audio Output Type | Headphones |
| Microphone Form Factor | Boundary |
| Audio Recording | Yes |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Speed | 2.6 GHz |
| Processor Count | 1 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | i5-1145G7 |
| CPU Model Generation | 11th Gen |
| CPU Model Speed Maximum | 2.6 GHz |
| CPU Codename | Tiger Lake |
| Brand | Dell |
| Model Name | Latitude 7000 |
| Model Year | 2022 |
| Model Number | 7330 |
| Built-In Media | AC Adapter, Latitude 7330 Notebook, Lithium Ion Battery |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Series Number | 7000 |
| UPC | 884116442325 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Type Name | Notebook |
| Warranty Description | Information Not Available |
| Best Sellers Rank | #18,158 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #2,550 in Traditional Laptop Computers |
| ASIN | B0B778JMN2 |
| Customer Reviews | 4.8 out of 5 stars |
| Screen Size | 13.3 Inches |
| Resolution | 1080p |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | LCD |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Display Technology | LCD |
| Maximum Display Brightness | 400 Nit |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Has Color Screen | Yes |
| Screen Finish | anti-glare |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Battery Life | 25 Hours |
| Battery Average Life Standby | 25 Hours |
| Number Of Cells | 3 |
| Lithium-Battery Energy Content | 58 Watt Hours |
| Human-Interface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Multimedia |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Control Method | Touch |
| Touchpad Feature | touch |