Dell Inspiron 15.6" Touchscreen Laptop Computer, 32GB RAM 1.5TB Storage (1TB SSD+512GB External), 8-Core AMD Ryzen 7 Processor, FHD 1920 x 1080 LED Display, Windows 11, SD Card Reader, Black
About this product
About this item 【Processor】AMD Ryzen 7 7730U (8 cores, 16 threads, Max Boost Clock Up to 4.5Ghz, 16MB Cache). Your always-ready experience starts as soon as you open your device. Turn it on, boot up, and log in quickly.
【Touch Display】This laptop has a 15.6-inch touchscreen LED display with 1920 x 1080 (FHD) resolution and vivid images to maximize your entertainment.
【Exceptional Storage Space】Equipped with DDR4 RAM and PCIe Solid State Drive, runs smoothly, responds quickly, handles multi-application and multimedia workflows efficiently and quickly.
【Tech Specs】1 x USB-C 3.2, 1 x USB-A 3.2, 1 x USB-A 2.0, 1 x HDMI 1.4, 1 x Headphone/Microphone Combo Jack, 1 x SD Card Reader, Wi-Fi 5; Bluetooth 5.0; Touchscreen; Numeric Keypad; Integrated Widescreen HD (720p) Webcam.
【Operating System】Windows 11 Home is ideal for school education, designers, professionals, small businesses, programmers, casual gaming, streaming, online classes, remote learning, Zoom meetings, video conferences.
Price History
📊 Price history chart coming soon — data will appear after a few days of tracking.
Specifications
| Color | Black |
| Hard-Drive Size | 1 TB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad, Touchscreen |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Graphics |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 4.6 Pounds |
| Video Processor | AMD |
| Specific Uses For Product | Business, Personal |
| Webcam Capability | Yes |
| Form Factor | Clamshell |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories using USB, HDMI, Bluetooth, or Wi-Fi connections |
| Warranty Type | Limited |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.14"L x 9.31"W x 0.78"Th |
| Video Output | HDMI |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Resolution | 1080p |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | LED |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Display Technology | LED |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Lithium-Battery Energy Content | 42 Watt Hours |
| Total Usb Ports | 3 |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Series | AMD Ryzen 7 |
| Processor Speed | 4.5 GHz |
| Processor Count | 8 |
| Processor Brand | AMD |
| CPU Model Number | AMD Ryzen 7 7730U |
| CPU Model Generation | 7000 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.5 GHz |
| Brand | Dell |
| Model Name | Dell Laptop |
| Model Year | 2026 |
| Model Number | Dell Inspiron 15 |
| Built-In Media | 1-year warranty |
| Manufacturer | Dell |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Description | 1 Year |
| Best Sellers Rank | #7,466 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #1,004 in Traditional Laptop Computers |
| ASIN | B0GSHGJP63 |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Bluetooth support? | Yes |
| Human-Interface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Full-size with Numeric Keypad |