Dell Inspiron 15, 15.6" FHD Touch Business Laptop, 32GB RAM 1.5TB Storage (1TB SSD+512GB Dock), Intel Core i5-1334U (10-Core, Up to 4.6 Ghz), Windows 11, Numeric Keypad, HDMI, SD Card Reader, Black
About this product
About this item 【Processor】Intel Core i5-1334U (10 Cores, 12 Threads, Max Boost Clock Up to 4.6Ghz, 12MB Cache). Intel UHD Graphics. This 15-inch touch screen laptop is also equipped with Windows 11 Home, which makes your work or study easy and convenient.
【Exceptional Storage Space】Equipped with 32GB DDR4 RAM and 1TGB PCIe Solid State Drive, runs smoothly, responds quickly, handles multi-application and multimedia workflows efficiently and quickly.
【Outstanding 15" Touch Display】1920 x 1080 high resolution touch IPS LED screen (220 nits) provides you with a sharp and clear text and images. The ratio expands the vertical space of the screen, showing more content, providing a comfortable visual experience and greater efficiency when browsing web pages or documents.
【Designed for the Office】With Windows 11 Home, Intel UHD Graphics, Touchscreen, Numeric Keypad, HD Webcam. ExpressCharge, it ensures a stylish and innovative look, excellent portability, and is suitable for daily work and play. It is a great choice for businesses, offices, or students.
【Features and Ports】Intel UHD Graphics, HD Webcam. ExpressCharge. 1 x USB-C 3.2, 1 x USB-A 3.2, 1 x USB-A 2.0, 1 x HDMI 1.4, 1 x Headphone/Microphone Combo Jack, 1 x SD Card Reader, Wi-Fi 6.
Price History
📊 Price history chart coming soon — data will appear after a few days of tracking.
Specifications
| Color | Black |
| Hard-Drive Size | 1 TB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Other Special Features of the Product | Camera Privacy Shutter, Numeric Keypad, Touchscreen |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Hard Disk Description | SSD |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Business, Personal, Student |
| Webcam Capability | Yes |
| Form Factor | Clamshell |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Compatible Devices | External Display, Mouse, Keyboard, Storage Device, Printer, etc. |
| Warranty Type | Limited |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.14"L x 9.31"W x 0.78"Th |
| Video Output | HDMI |
| Screen Size | 15 Inches |
| Resolution | 1080p |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | LED |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Display Technology | IPS LED |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Bluetooth support? | Yes |
| Total Usb Ports | 3 |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Speed | 1.3 GHz |
| Processor Count | 10 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i5 |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| CPU Model Speed Maximum | 4.6 GHz |
| Brand | Dell |
| Model Name | Dell Inspiron |
| Model Year | 2026 |
| Built-In Media | Webcam |
| Manufacturer | Dell |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Description | 1 Year |
| Best Sellers Rank | #12,072 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #1,765 in Traditional Laptop Computers |
| ASIN | B0GWM27F2P |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Lithium-Battery Energy Content | 42 Watt Hours |
| Human-Interface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Full-size with numeric keypad |