ASUS Vivobook 14 Laptop, Intel Core 5 120U, FHD LED Display, 16GB RAM 512GB SSD, with Lifetime MS Office 2021, NumberPad, Win 11 Home, Lightweight Laptop for Business Student Home
About this product
About this item Responsive Performance Multitasking: Powered by the 13th Gen Intel Core 5 120U processor (10 cores, 12 threads), this laptop delivers exceptional responsiveness for work, study, and daily use. Effortlessly run multiple applications at once with enhanced actual computing power, supported by ample memory, high-speed connectivity, and generous storage space for a consistently smooth experience
Speed & Space Combos: The newly upgraded PCIE 4.0(up to 40GB RAM and 2TB SSD), with higher transmission rate, smoother and more responsive performance. You can download and save huge amount of videos and important files without worrying about lags and delays during business meetings and virtual phone calls
Vivid Colors & Imersive Display: Enjoy a vivid, true-to-life display on the 14 inch anti-glare HD LED screen, enhanced by Intel graphics. Colors are vibrant, the anti-reflective coating significantly reduces eye strain during long sessions—making every interaction both comfortable and highly efficient
Military Tough & Long Lasting: Lightweight yet durable. Military-grade tested, the ASUS Vivobook 14 laptop supports fast charging and long battery life, which enables you to easily keep efficient productivity in a wide range of occasions such as work and study with confidence
Premium Features & Inclusions: Equipped with a versatile port selection (USB Type-C, Type-A, HDMI, etc.), Chiclet Keyboard with NumberPad, support for up to 40GB RAM 2TB storage, Windows 11 Pro. Includes a lifetime Microsoft Office license, and access to a dedicated support team—offering exceptional value and ready-to-use productivity right out of the box
Price History
📊 Price history chart coming soon — data will appear after a few days of tracking.
Specifications
| Color | Quiet Blue |
| Hard-Drive Size | 512 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Other Special Features of the Product | HD Audio, Numeric Keypad |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel Graphics |
| Hard Disk Description | SSD |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Student |
| Webcam Capability | Yes |
| Form Factor | Clamshell |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Camera Description | Front |
| Graphics Ram Type | SODIMM |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories with USB, HDMI, or wireless connectivity options |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.79"L x 8.42"W x 0.7"Th |
| Video Output | HDMI |
| Screen Size | 14 Inches |
| Resolution | 1080p |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | LED |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Display Technology | LED |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Bluetooth support? | Yes |
| Processor Series | Intel Core 5 |
| Processor Speed | 3.8 GHz |
| Processor Count | 10 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | 120U |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Brand | ASUS |
| Model Name | Vivobook |
| Model Year | 2026 |
| Model Number | X140 |
| Built-In Media | ASUS Vivobook Laptop, Lifetime Microsoft Office 2021 Professional Plus Product Key |
| Manufacturer | ASUS |
| UPC | 199291225237 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturear |
| Best Sellers Rank | #55,211 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #9,127 in Traditional Laptop Computers |
| ASIN | B0GVX87JSL |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Ram Memory Maximum Size | 40 GB |
| RAM Type | SODIMM |
| Total Usb Ports | 4 |
| Keyboard Description | Chiclet with Numeric Keypad |