ASUS Vivobook 14 Laptop, 14" FHD Business Laptop Computer, 10-Core Intel Core 5 120U Processor, Windows 11 Laptop 40GB RAM 2TB SSD, Copilot AI Ready, PLUSERA 8-in-1 Hub Included, Quiet Blue
About this product
About this item 【High Performance and Configuration】Windows 11 Home laptop. Camera Privacy Shutter. Intel Core 5 120U processor (frequency up to 5Ghz, 10 Cores, 12 Threads, 12MB Cache) for smooth application loading and consistent performance.
【Outstanding 14" Display】1920 x 1080 high resolution IPS LED screen (Anti-glare, 250 nits) provides you with a sharp and clear text and images. The ratio expands the vertical space of the screen, showing more content, providing a comfortable visual experience and greater efficiency when browsing web pages or documents.
【Exceptional Storage Space】Equipped with up to 40GB DDR4 RAM and up to 2TB PCIe 4.0 SSD Solid State Drive, runs smoothly, responds quickly, handles multi-application and multimedia workflows efficiently and quickly.
【Features and Ports】Intel Graphics, Speakers tuned by SonicMaster. 720p front-facing camera. 1 x USB-C 3.2, 1 x USB-A 2.0, 2 x USB-A 3.2, 1 x HDMI, 1 x Headphone/Microphone Combo Jack, Wi-Fi 6.
【Operating System】Windows 11 Home is ideal for school education, designers, professionals, small businesses, programmers, casual gaming, streaming, online classes, remote learning, Zoom meetings, video conferences.
Price History
Specifications
| Color | Blue |
| Hard-Drive Size | 2 TB |
| Operating System | Windows 11 |
| Other Special Features of the Product | Camera Privacy Shutter, IPS Display, LED Display |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel Graphics |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 4.6 Pounds |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Business, Personal |
| Webcam Capability | Yes |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, headphones, and other accessories with USB, HDMI, or wireless connectivity |
| Warranty Type | Limited |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.14"L x 9.31"W x 0.78"Th |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Video Output | HDMI |
| Screen Size | 14 Inches |
| Resolution | 1080p |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | LED |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Display Technology | IPS LED |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Bluetooth support? | No |
| Human-Interface Input | Touch Pad, Touchscreen |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Speed | 5 GHz |
| Processor Count | 10 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core 5 120U |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Brand | ASUS |
| Model Name | ASUS |
| Model Year | 2026 |
| Model Number | ASUS14 |
| Built-In Media | PLUSERA 8-in-1 Hub, 1-year warranty |
| Manufacturer | ASUS |
| UPC | 192876192047 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Description | 1 Year |
| Best Sellers Rank | #140,132 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #25,738 in Traditional Laptop Computers |
| ASIN | B08CXMJY63 |
| RAM Memory Installed | 40 GB |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Lithium-Battery Energy Content | 42 Watt Hours |
| Total Usb Ports | 4 |
| Number of Ports | 6 |