ASUS Vivobook 14" FHD Laptop for for Student Business 2025, AI-Powered Computer, 6-Core Intel i3, 24GB RAM & 1TB Storage (512GB SSD + 500GB Ext), HubxcelAccessory, WiFi, Win 11 Pro, Lifetime MS Office
About this product
About this item [6-Core Intel i3-1315U Processor] Speedy Intel Core i3-1315U features up to 4.5GHz Max Boost Clock, 10 MB L3 Cache, 6 cores, 8 threads. With the latest platform technologies for everyday applications, easy connectivity and performance optimization, the Intel Core i3-1315U processor enables productivity and play with 6 cores and 8 threads.
[24GB RAM & 1TB Storage (512GB SSD + 500GB Ext)] Substantial high-bandwidth 24GB DDR4 RAM to smoothly run your games and video-editing applications, as well as numerous programs and browser tabs all at once. Experience up to 15x faster performance than traditional hard drives with the 512GB M.2 NVMe SSD, plus a 500GB external drive for extra portable storage.
[14" FHD Display] Experience stunning clarity with the Vivobook 14’s three-sided slim-bezel NanoEdge display. Enjoy crisp Full HD (1920 x 1080) visuals with rich colors and a smooth 60Hz refresh rate. A built-in privacy shield lets you cover the webcam instantly for peace of mind. Online Class, Google Classroom, Remote Learning, Zoom Ready.
[Windows 11 Pro with Lifetime Office] Upgrade your productivity with Windows 11 Pro and Lifetime Microsoft Office! Enjoy enhanced security, powerful performance, and all the essential Office apps forever. Perfect for work, school, or home—everything you need in one unbeatable package.
[Authorized HubxcelAccessory] Bundle includes rechargeable wireless earbuds, HDMI cable, USB Cable, Mouse Pad, Wireless Mouse, and 500GB External Drive for your daily work and life. For Home, Student, Professionals, Small Business, School Education, and Commercial Enterprise.
Price History
Specifications
| Color | Quiet Blue |
| Hard-Drive Size | 512 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 3.09 Pounds |
| Specific Uses For Product | Student, Business |
| Webcam Capability | Yes |
| Form Factor | Convertible |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Compatible Devices | Rechargeable wireless earbuds, HDMI cable, USB cable, mouse pad, wireless mouse, 500GB external drive |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.79"L x 8.42"W x 0.7"Th |
| Video Output | HDMI |
| Screen Size | 14 Inches |
| Resolution | 1080p |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | LED |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Display Technology | LED |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Bluetooth support? | Yes |
| Human-Interface Input | Keyboard, Microphone |
| Keyboard Description | Chiclet |
| Processor Series | Core i3 |
| Processor Speed | 4.5 GHz |
| Processor Count | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i3-1315U |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| CPU Model Speed Maximum | 4500 MHz |
| Brand | ASUS |
| Model Name | 2025 ASUS Vivobook 14 Flagship Laptop |
| Model Number | 2025 ASUS Vivobook 14 Flagship Laptop |
| Built-In Media | Charger, Microsoft Office 2024 |
| Manufacturer | ASUS |
| UPC | 192876392249 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Best Sellers Rank | #13,626 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #1,842 in Traditional Laptop Computers |
| ASIN | B0FXC1HJ54 |
| Customer Reviews | 3.8 out of 5 stars |
| RAM Memory Installed | 24 GB |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Ram Memory Maximum Size | 24 GB |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Lithium-Battery Energy Content | 42 Watt Hours |
| Hardware Interface | HDMI, USB 2.0 Type A, USB 3.0 Type A, USB 3.0 Type C |