ASUS ROG Strix G17 (2023) Gaming Laptop, 17.3†QHD 240Hz, GeForce RTX 4070, AMD Ryzen 9 7945HX, 16GB DDR5, 1TB PCIe SSD, Wi-Fi 6E, Windows 11, G713PI-DS94 Eclipse Gray
About this product
About this item ESPORT DOMINATION – Power up with Windows 11, an AMD Ryzen 9 7945HX processor, and an NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU at 140W Max TGP.
BLAZING FAST MEMORY AND STORAGE – Multitask swiftly with 16GB of DDR5-4800MHz memory and speed up loading times with 1TB of PCIe 4x4.
ROG INTELLIGENT COOLING – To put this amount of power in a gaming laptop, you need an even better cooling solution. The Strix features Thermal Grizzly’s Conductonaut Extreme liquid metal on the CPU among other premium features, to allow for better sustained performance over long gaming sessions.
COMPETITION HERTZ – As a purpose-built gaming machine, The Strix G17 has a fast QHD 240Hz/3ms panel to help you stay locked to your target. It also covers 100% of the DCI-P3 color space and feature Dolby Vision and Adaptive-Sync support for a stellar viewing experience.
MUX SWITCH WITH ADVANCED OPTIMUS - A MUX Switch increases laptop gaming performance by 5-10% by routing frames directly from the dGPU to the display bypassing the iGPU. With Advanced Optimus the switch between iGPU and dGPU becomes automatic based on the task optimizing battery life.
XBOX GAME PASS ULTIMATE – Get a free 90-day pass and gain access to over 100 high-quality games. With games added all the time, there’s always something new to play.
Price History
📊 Price history chart coming soon — data will appear after a few days of tracking.
Specifications
| Color | Eclipse Gray |
| Hard-Drive Size | 1 TB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
| Graphics Description | Dedicated |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
| Hard Disk Description | Solid State Drive |
| Item Weight | 5.9 Pounds |
| Video Processor | NVIDIA |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming, Personal |
| Webcam Capability | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Form Factor | Laptop |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Voltage | 20 Volts |
| Graphics Ram Type | DDR5 SDRAM |
| Compatible Devices | Desktop |
| Warranty Type | Limited |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.55"L x 1.21"W x 11.1"Th |
| Chipset Type | AMD 690Q |
| Optical Storage Device | No Drive |
| Power Device | AC adapter |
| Video Output | HDMI |
| Virtual Reality Ready | No |
| Screen Bezel Thickness | 17 Mm |
| Number of Drivers | 4 |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Memory Clock Speed | 4800 MHz |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Cache Memory Installed Size | 64 MB |
| RAM Memory Slot Total Count | 4 |
| Memory Slots Available | 4 |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Number Of Cells | 4 |
| Lithium-Battery Energy Content | 90 Watt Hours |
| Human-Interface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Gaming |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad with standard functionality |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Audio features | Dolby Atmos |
| Audio Recording | No |
| Processor Series | Ryzen 9 |
| Processor Speed | 5.4 GHz |
| Processor Count | 16 |
| Processor Brand | AMD |
| CPU Model Number | AMD Ryzen 9 7945HX Mobile |
| CPU L1 Cache | 192 KB |
| CPU L2 Cache | 8 MB |
| CPU L3 Cache | 128 MB |
| Brand | ASUS |
| Model Name | ROG Strix G17 |
| Model Year | 2023 |
| Model Number | G713PI-DS94 |
| Built-In Media | G713PI-DS94, Power Cord & adapter, User Manual |
| Manufacturer | ASUS |
| UPC | 197105048836 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Description | 1YR International*/Eligible for 1YR free Domestic ADP upon registration with 1-way free shipping/2-way FREE shipping for standard hardware warranty repair |
| Best Sellers Rank | #18,709 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #2,707 in Traditional Laptop Computers |
| ASIN | B0BT5SF8X4 |
| Customer Reviews | 3.9 out of 5 stars |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| Resolution | 1080p |
| Native Resolution | 2560 x 1400 pixels |
| Display Type | WQHD |
| Display Resolution Maximum | 2560 x 1440 pixels |
| Display Technology | WQHD |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Touch Screen Type | Non-Touch |
| Has Color Screen | No |
| Screen Finish | Anti-glare |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Bluetooth support? | Yes |
| Total Usb Ports | 6 |
| Hardware Interface | Solid State Drive |
| Number of Ports | 7 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Available M2 Slot Count | 1 |