ASUS ROG Flow Z13 2.5K 180Hz 3ms ROG Nebula Touchscreen 13.4" Convertible 2-in-1 Gaming Notebook AMD Ryzen AI MAX+ 395 32GB RAM 1TB SSD Off Black
About this product
About this item THE ULTIMATE 2-IN-1 – Stay in the zone with a larger touchpad, up to 10 hrs of battery life, and a flexible 170° kickstand that adapts effortlessly to create, game and work on the go.
POWER MEETS PORTABILITY – Equipped with a brand-new one stop shop chipset experience in the AMD Ryzen AI MAX+ 395 processor with 16 cores, up to 50 tops NPU power and RDNA 3.5 graphics in a 13-inch chassis, the Flow Z13 is designed for next generation portable power.
GAME CHANGING AI ASSISTANT – Experience productivity boosts and improved power efficiency curtesy of ROG Intelligent Assistance with Copilot + PC powered by AMD Ryzen AI.
SEAMLESS PERFORMANCE – The LPDDR5X 8000MHz quad-channel memory dynamically balances the integrated CPU and GPU. With 32GB of low-latency memory, it ensures smooth gaming.
ROG NEBULA DISPLAY, BRILLANCE UNLEASHED – Experience brilliance with the 16:10 WQXGA 180 Hz/3ms PANTONE Validated touchscreen, covering DCI-P3 color space.
Price History
Specifications
| Color | off black |
| Hard-Drive Size | 1 TB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Other Special Features of the Product | Support Stylus |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Radeon Graphics |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 2.65 Pounds |
| Video Processor | AMD |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Webcam Capability | Yes |
| Automatic Backup Software Included | 1-month trial for new Microsoft 365 customers with a credit card required, McAfee 30 days free trial, Xbox Game Pass for PC: 3 months |
| Form Factor | Gaming Notebook |
| Graphics Ram Type | DDR5 SDRAM |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, etc. |
| Warranty Type | Limited |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 11.81"L x 0.51"W x 8.03"Th |
| Chipset Type | AI MAX+ 395 |
| Video Output | HDMI |
| Screen Size | 13.4 Inches |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Native Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Display Type | LED |
| Display Resolution Maximum | 2560x1600 |
| Display Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Maximum Display Brightness | 500 Nit |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Has Color Screen | Yes |
| Screen Finish | Glossy |
| Connectivity Technology | Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, HDMI, USB, USB Type-C, AUX |
| Wireless Technology | Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4 |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| Bluetooth support? | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Human-Interface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Series | AMD A8 |
| Processor Speed | 4.6 GHz |
| Processor Count | 16 |
| Processor Brand | AMD |
| CPU Model Number | AMD STRIX HALO-16C/BGA |
| CPU Model Generation | 6th Gen |
| CPU Model Speed Maximum | 5.1 GHz |
| CPU L1 Cache | 16 MB |
| CPU L3 Cache | 64 MB |
| Brand | ASUS |
| Model Name | ROG Flow Z13 |
| Model Year | 2025 |
| Model Number | GZ302EA-XS96 |
| Built-In Media | GZ302EA-XS96, Powercord & Adapter, Userguide |
| Manufacturer | ASUS |
| UPC | 197105882751 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Description | 1 Year |
| Best Sellers Rank | #2,689 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #15 in 2 in 1 Laptop Computers |
| ASIN | B0DT7MNLTD |
| Customer Reviews | 4.1 out of 5 stars |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| RAM Memory Technology | LPDDR5 |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Memory Speed | 8000 MHz |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Cache Memory Installed Size | 80 MB |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Lithium-Battery Energy Content | 70 Watt Hours |
| Total Usb Ports | 3 |
| Number of Ports | 4 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Audio Output Type | 1 x 3.5 mm Headphone/Microphone Combo Jack |
| Audio features | 2 x 2 Watt Speakers, Dolby Atmos, Hi-Res certification (for headphone), Smart Amp Technology |
| Audio Recording | Yes |