Acer Chromebook Plus 514 Laptop (14" FHD+ Touchscreen, Intel 8-Core i3-N355, 8GB RAM, 512GB SSD) Education, K12, Students & Business, 1080p Webcam, Backlit KB, Lightweight, Google AI, Chrome OS
About this product
About this item AI-POWERED CREATIVITY - Acer Chromebook Plus 514 has AI-powered Google and Adobe features with 11-hour battery life to do more of what you love. Inspire your inner creator with the built-in Google Photos app on your Chromebook Plus. Get enhanced features like the AI powered Magic Eraser and MIL-STD 810H6 military-grade durability that easily removes unwanted distractions
THOUGHTFUL DESIGN - Intel core i3-N305 Processor (8 cores, 8 threads, up to 3.8GHz); 8GB LPDDR5 RAM, 640GB storage (512GB SSD system built-in + 128GB SD card with card reader) for expanded capacity and flexibility. Unlock Google AI Pro for 12 months with this Chromebook Plus purchase. Experience Gemini Advanced, NotebookLM, 2TB of cloud storage, and boost productivity with Gemini integrated into Gmail, Docs, and more
EXCELLENT VISUAL - Featuring a 14" FHD (1920 x 1080) touchscreen IPS display with 45% NTSC, this device delivers vibrant visuals and responsive touch functionality. Equipped with integrated Intel UHD Graphics, it supports expandable dual-monitor setups via Type-C ports with up to 4K (3840 x 2160)@60Hz. Experience 1080p webcam, delivering sharp, full HD resolution for seamless connectivity and vivid moments
VERSATILE CONNECTIVITY - The laptop offers rich options with 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A ports, 2x USB 3.2 Gen 1 Type-C ports, a headphone/microphone combo jack, and an SD card reader for expanded storage options. It features a non-backlit keyboard for a straightforward, durable typing experience. Enhanced security is provided with a Kensington Nano Security Slot. Wi-Fi 6E and Bluetooth 5.1 deliver fast and reliable performance for all your needs
CHROME OS - Auto Update Expiration (AUE): Jun 2033. Powered by ChromeOS, this Chromebook is built for the modern way of working and learning, with access to thousands of apps, built-in cloud backup, and Google Assistant support. Fast, secure, and always up to date, it delivers a simple, versatile, and reliable computing experience for everyday productivity, study, and entertainment
IDEAL FOR EDUCATION & BUSINESS - Built for students, teachers, IT admins, and business professionals who need a secure, cloud-first device. Equipped with a standalone H1 TPM that meets K-12 security standards with superior hardware-level data protection, this laptop is perfect for online classes, test taking, document collaboration, and video conferencing (Google Meet/Zoom). It handles spreadsheets, presentations, and multiple browser tabs with ease for schools, hybrid workplaces, remote teams
DISCLOSURE - This brand-new laptop has been expanded to the advertised storage capacity. Includes a 3-year warranty on the expanded SD Card storage from Issaquah Highlands Tech
Price History
Specifications
| Color | 14" |
| Hard-Drive Size | 640 GB |
| Operating System | Chrome OS |
| Other Special Features of the Product | HD Audio, Touchscreen, long battery life |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Hard Disk Description | Storage |
| Item Weight | 3.15 Pounds |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For Product | Business, Multimedia, Personal |
| Webcam Capability | Yes |
| Form Factor | Clamshell |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Camera Description | Front |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that interface with USB, HDMI, Thunderbolt, Bluetooth, or Wi-Fi. |
| Warranty Type | Extended |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.9"L x 8.89"W x 0.81"Th |
| Video Output | USB Type-C |
| Screen Size | 14 Inches |
| Resolution | 1080p |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | LCD |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Display Technology | LCD |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 2 |
| Touch Screen Type | Capacitive/In-cell/On-cell |
| Battery Life | 11 Hours |
| Total Usb Ports | 4 |
| Hardware Interface | Bluetooth 5, MicroSD, USB 3.2 Gen 1, USB Type C |
| Number of Ports | 7 |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Audio Recording | Yes |
| Processor Series | Core i3 |
| Processor Speed | 1.8 GHz |
| Processor Count | 8 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | core i3-N305 |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| CPU Model Speed Maximum | 3.8 GHz |
| Brand | ist computers |
| Model Name | Chromebook plus 514 |
| Model Year | 2024 |
| Model Number | Chromebook plus 514 |
| Built-In Media | 128GB SD Card by IST Computers®, 65W AC adapter with Power Cable, Acer Chromebook 514 Laptop, User Manual |
| Manufacturer | Acer |
| UPC | 810168522548 |
| Warranty Description | 1 year warranty |
| Best Sellers Rank | #1,138 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #96 in Traditional Laptop Computers |
| ASIN | B0DYNLGYHG |
| Customer Reviews | 4.3 out of 5 stars |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| RAM Memory Technology | LPDDR5 |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Bluetooth support? | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6E |
| Human-Interface Input | Touch Pad, Touchscreen |
| Keyboard Description | US |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Control Method | Touch |