Wireless Earbuds, Bluetooth 5.4 Earbuds Stereo Bass, Bluetooth Headphones in Ear Noise Cancelling Mic, Earphones IP7 Waterproof Sports, 32H Playtime USB C Mini Charging Case Ear Buds for Android iOS
About this product
About this item Bluetooth 5.4, effortless pairing: the advanced Bluetooth 5.4 technology delivers a stable, low-latency wireless connection for high-quality sound(music or call). Also, the Bluetooth earbuds can connect automatically to the Bluetooth of your mobile phone when you open the charging box, avoiding complicated operations and saving waiting time.
The impressive Hi-Fi stereo sound and clear call: The wireless headphones feature 13mm drivers that boost quality sound with deep bass and mids at optimal levels that are pleasing to the ears. You will feel like an immersive concert. The built-in mic in each bluetooth earphones utilizes call noise cancellation to ensure clear and realistic sound. It will allow you to enjoy high-quality conversations anytime, anywhere.
3g only ultra-light earbud with supermini portable charging case: the pocket-sized charging case does not take up any space to carry, and you will not have any pressure on wearing the 3g ultra-light ear buds. The ergonomic design provides a comfortable and secure fit that doesn’t protrude from your ears, especially for sports, workouts, gym. With the better functions and the exquisite design, our bluetooth headphones are your better choice for a gift.
Touch control your devices of iOS or Android by the earbuds: the noise cancelling earbuds support dual-ear touch control, providing convenient operation on the volume control, previous/next song, pause and answer calls along as well as voice assistant control. Bringing you the true wireless experience when you use the iOS or Android smartphones, pc, tablets, laptops, TV... Also, nothing is more important than workout always with music.
32 hrs in total, 6-8 hrs single playtime, USB-C fast charging, and IP7 waterproof: The playtime lasts for over 6-8 hours from a single charge and a total of 32 hours with a charging case. Fully charge the rechargeable case in only 1.0 hours via a fast-charge USB-C cable. Sweat-and-weather-resistant earbuds with microphone are made with a precision-designed case to protect splashproof when you're doing the gym or running outside, so the in ear headphones must be a great sports companion.
Price History
Specifications
| Brand Name | Jxrev |
| Model Number | J51 |
| Model Name | J51 |
| Built-In Media | User Manual |
| Age Range Description | Adult,Kid |
| Warranty Description | Manufacturer warranty for 90 days from date of purchase. |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Number of Items | 5 |
| UPC | 739750147344 |
| Manufacturer | Jxrev |
| Is Autographed | No |
| Best Sellers Rank | #978 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #135 in Earbud & In-Ear Headphones |
| ASIN | B09TN4MP6V |
| Customer Reviews | 4.3 out of 5 stars |
| Headphone Jack | USB C |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Bluetooth Range | 10 Meters |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| Control Type | Touch Control |
| Control Method | Touch |
| Controller Type | Touch |
| Battery Charge Time | 1 Hours |
| Battery Average Life | 32 Hours |
| Noise Control | Sound Isolation |
| Frequency Response | 20 |
| Sensitivity | 35 dB |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Driver Size | 13 Millimeters |
| Frequency Range | 20 Hz - 20,000 Hz |
| Enclosure Material | Plastic |
| Specific Uses For Product | Sports and Exercise |
| Antenna Location | Calling, Cycling, Exercising, Gaming, Motorcycling, Running, Skateboarding, Snowboarding, Sports, Workouts, gym |
| Compatible Devices | iOS and Android smartphones or tablet. |
| Cable Features | Detachable |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Carrying Case Material | Plastic |
| Additional Features | Noise Cancellation, Sports & Exercise, Universal Phone Control, Water Resistant |
| Is Electric | No |
| Headphones Ear Placement | On Ear |
| Headphone Folding Features | In Ear |
| Earpiece Shape | Stick |
| Color | Black |
| Style Name | Minimalist |
| Theme | Movie, TV Series, Video Game |
| Item Weight | 0.1 Grams |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Carrying Case Battery Average Life | 40 Hours |
| Carrying Case Battery Charging Time | 1 Hours |