Wireless Earbuds, 2023 Bluetooth Headphones 5.3 Sport, 50H Ear buds with Earhooks, Dual LED DisplayBluetooth Earbuds, Deep Bass Stereo Noise Cancelling Headphones, IP7 Waterproof Running Earphones
About this product
About this item Comfortable and Flexible Earhook Designed for Sport: Unlike ordinary in ear headphones, Poounur H9 wireless headphones are designed with soft, flexible and secure fit ear hooks aimed at fully fitting your ears without falling out even for intense workouts. The secure-fitting silicone ear hooks and ergonomic design ensure your sport earbuds stay comfortably during exercise, running and other outdoor activities. With 3 pairs of silicone ear tips (S, M, L) to fit a wider range of ears.
Bluetooth 5.3 Technology and Powerful Compatibility: Adopting advanced Bluetooth V5.3, bluetooth headphones support HSP HFP A2DP AVRCP, which offer you an unparalleled audio experience with faster transmission speed, stronger connection stability, and longer range of bluetooth(Up to 15m). Wireless earphones pair with smart devices via Bluetooth, which works with Android 4.4 or iOS 8.0 and above, Bluetooth 4. 0 and above. Choose the Poounur wireless earbuds to worry-free today.
50 Hrs Playtime and USB-C Fast Charge: The true wireless earbuds can be automatically charged in the case, and the earbuds provide up to 8-10 hrs of music time, while the portable charging case can extend it to 50 hrs. Bluetooth earphones feature a dual LED digital display that provides real-time battery status. With type-C quick charge, it only takes 2hrs to charge the case. (NOTE: Please fully charge it for the first use. If used for calls, the earbuds only lasts -3-4 hrs.)
Immersive Sound and Crystal Clear Call: A tiny yet powerful 13mm driver unit sits inside the earbuds, which makes the bass more punchy and the midrange full and textured. The unique stereo design gives you the perfect sound, and you can feel the more realistic music. Whether you are indoors or outdoors, you can enjoy a musical feast! ENC noise cancelling technology filters out environmental noise, allowing you to enjoy crystal clear calls, as if you are communicating face to face with others.
IP7 Waterproof and One-Step Pairing: Waterproof earbuds are made of IP7 high quality waterproof materials, multi process design headphone body, high specification waterproof test. When taken out from the charging case, wireless bluetooth earbuds will pair automatically and reconnect the most recently connected bluetooth device, allowing you to use them with no hassle. (NOTE: Please wipe the metal parts of the headphones with a dry cloth after exercise to avoid corrosion by sweat.)
Price History
📊 Price history chart coming soon — data will appear after a few days of tracking.
Specifications
| Brand Name | Poounur |
| Model Number | H9 |
| Model Name | H9 |
| Built-In Media | 1 x Portable Magnetic Charging Case, 1 x Quick Charging Cable, 2 x Bluetooth Earbuds, 2 x Silicone Replacement Ear Caps, User Manual |
| Age Range Description | Adult |
| Warranty Description | No reason to return or exchange within 30 days, and provide after-sales service within 180 days. |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Poounur |
| Best Sellers Rank | #11,334 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #801 in Earbud & In-Ear Headphones |
| ASIN | B0CFKQYNCS |
| Customer Reviews | 4.4 out of 5 stars |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Bluetooth Range | 10 Meters |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Color | Jet |
| Style Name | In-Ear |
| Carrying Case Color | Black |
| Theme | Music |
| Item Weight | 10 Grams |
| Carrying Case Length | 6.5 Centimeters |
| Carrying Case Width | 5 Centimeters |
| Carrying Case Height | 2.8 Centimeters |
| Carrying Case Weight | 45 Grams |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Impedance | 32 Ohms |
| Noise Control | Sound Isolation |
| Frequency Response | 20 KHz |
| Sensitivity | 3 dB |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Driver Size | 10 Millimeters |
| Frequency Range | 20 Hz - 20,000 Hz |
| Enclosure Material | Plastic |
| Specific Uses For Product | Fitness |
| Antenna Location | Calling, Exercising, Running |
| Compatible Devices | Android system or ios system mobile phone or most devices that support Bluetooth connection, including but not limited to: iphone 14, iphone13 iPhone12 iPhone12Pro iPhone12 Pro max iPhone11 iPhone11Pro iPhone11Pro max iPhone XS Max, iPhone XS, iPhone XR, iPhone X, iPhone 8,8 plus, iPhone 7, 7 plus, iPhone 6s, 6s Plus, iPhone 6, iPhone 6 Plus, 5s, 5c, 4s, Apple Watch, iPad Pro, iPad Air 2, iPad Air, iPad mini 4, iPad mini 2; Samsung Galaxy S8 & S8+, Samsung Galaxy S6 edge, Samsung Galaxy S6, Samsung Galaxy Note5, Note 4, Note 3; Moto X, Moto G, Moto E, DROID Turbo 2, DROID Maxx 2, SONY Xperia X Performance, Xperia Z5, Xperia Z5 Compact, Xperia C4,Xperia M4 Aqua, Xperia Z3, Xperia Z4 Tablet, Xperia Z3 Tablet Compact, Xperia Z2 Tablet; Moto X, Moto G, Moto E, DROID Turbo 2, SONY Xperia X Performance, Xperia X, Xperia XA, Xperia Z5, Xperia M4 Aqua, Xperia Z3, Xperia Z2 Tablet; Xiaomi 6 Xiaomi 5s, OnePlus one, LGHuawei mate30, Huawei mate40 Huawei mate50 Huawei P30 Huawei P40 Huawei P50 |
| Cable Features | Without Cable |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Carrying Case Material | Plastic |
| Additional Features | Fast Charging, Lightweight, Microphone Included, Waterproof |
| Is Electric | Yes |
| Headphones Ear Placement | In Ear |
| Headphone Folding Features | In Ear |
| Earpiece Shape | Hook |
| Control Type | Volume Control |
| Control Method | Touch |
| Controller Type | Touch |
| Battery Charge Time | 2 Hours |
| Battery Average Life | 10 Hours |
| Carrying Case Battery Capacity | 500 Milliamp Hours |
| Carrying Case Battery Average Life | 40 Hours |
| Carrying Case Battery Charging Time | 1.5 Hours |