JBL
JBL Endurance Run 2 Wired - Waterproof Wired Sports in-Ear Headphones, JBL Pure Bass Sound, Hands-Free Calls, Never Hurt. Never Fall Out. (Black)
90 days free of Amazon Music with purchase
$19.95
7K+ bought in past month
Last updated May 18, 2026 at 6:31pm
JBL
About this product
About this item FlipHook: Flexible two-way design allows you to wear the headphones either in-ear or behind-the-ear.
Never hurt. Never fall out.: Thanks to TwistLock and FlexSoft technologies, these headphones are lightweight and ergonomically built to ensure secure fit and stability no matter the workout.
Sweatproof: Designed to endure and outlast your high intensity outdoor or indoor workout sessions in any weather conditions, thanks to the IPX5 rating.
Hands-free calls: In-line one button remote with microphone enables hands-free calling, allowing you to focus on your workout. A long press of the button activates Google Now or Siri.
Magnetic Buds: Magnetic earbuds that allow for easy cable management when not in use.
Price History
Specifications
| Brand Name | JBL |
| Model Number | JBLENDURRUN2BLKAM |
| Model Name | JBL Endurance Run 2 Wired |
| Built-In Media | JBL Endurance Run 2 Wired; 3 sizes of ear tips; Enhancer; Warranty; Safety Sheet |
| Age Range Description | Adult |
| Warranty Description | 1 year manufacturer |
| Number of Items | 1 |
| UPC | 050036397964 |
| Global Trade Identification Number | 21200130005415 |
| Manufacturer | JBL |
| Is Autographed | No |
| Best Sellers Rank | #289 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #42 in Earbud & In-Ear Headphones |
| ASIN | B0C5NQSPMN |
| Customer Reviews | 4.4 out of 5 stars |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Connectivity Technology | Wired |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Color | Black |
| Item Weight | 20 Grams |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Impedance | 16 Ohms |
| Noise Control | Passive Noise Cancellation |
| Frequency Response | 20000 Hz |
| Sensitivity | 102 dB |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Driver Size | 8.2 Millimeters |
| Frequency Range | 20Hz - 20kHz |
| Enclosure Material | Plastic |
| Specific Uses For Product | Sport |
| Compatible Devices | Cellphones, Desktops, Gaming Consoles, Laptops, Tablets, Television |
| Cable Features | Retractable |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Additional Features | Lightweight, Sweatproof |
| Number of Power Levels | 1 |
| Headphones Ear Placement | In Ear |
| Headphone Folding Features | In Ear |
| Earpiece Shape | in-ear |
| Control Type | Siri |
| Control Method | Push Button |