Back Bay Audio Tempo 30 Wireless Earbuds for Small Ears - Award-Winning Sound, Sweatproof Bluetooth Earbuds, Comfortable Ear Buds for Women, Black Earphones Small Ear Canals, Long Battery Headphones
About this product
About this item [Made for Small Ears] With 6 ear-tip sizes and a small profile, these are the best earbuds for small ear canals! Say goodbye to uncomfortable wireless bluetooth earbuds, and say hello to mini earbuds
[Extra Bass Mode] Want that extra kick? Tap a button and feel the bass hit harder—perfect for workouts, gaming, or just vibing to your favorite tracks; These loud earbuds pack a punch!
[Sweatproof + Water Resistant] Sweat? Rain? No problem; These IPX7-rated waterproof bluetooth earbuds are built to handle anything you throw at them [NOTE: Not for Swimming]
[32-Hour Battery Life] Forget battery anxiety! Get 8 hours of playtime in each of the airbuds, plus an extra 24 hours in the small earbuds wireless bluetooth charging case; Easily recharge with USB-C
[Simple Pairing with Any Phone/Computer] Take the buds out of the case, and boom—your earpods are connected; These iPhone and Android earbuds wirelessly connect with ANY Bluetooth-enabled device
Price History
📊 Price history chart coming soon — data will appear after a few days of tracking.
Specifications
| Brand Name | Back Bay Audio |
| Model Number | Back Bay Tempo 30 |
| Model Name | Back Bay Tempo 30 |
| Built-In Media | Cable, Charging Station, Eartip, User Manual |
| Age Range Description | Adult |
| Warranty Description | 1-Year Warranty |
| Customer Package Type | Packaging Box |
| Number of Items | 1 |
| Manufacturer | Back Bay Audio |
| Is Autographed | No |
| Best Sellers Rank | #1,743 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #200 in Earbud & In-Ear Headphones |
| ASIN | B09DLCG8BQ |
| Customer Reviews | 4.2 out of 5 stars |
| Headphone Jack | usb |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Bluetooth Range | 30 Feet |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Color | A. Black |
| Style Name | Tempo 30 |
| Carrying Case Color | Purple |
| Theme | Video Game |
| Item Weight | 45 Grams |
| Carrying Case Length | 1.29 Inches |
| Carrying Case Width | 2.43 Inches |
| Carrying Case Height | 1 Inches |
| Carrying Case Weight | 36 Grams |
| Unit Count | 1 Count |
| Impedance | 16 Ohms |
| Noise Control | Sound Isolation |
| Frequency Response | 20000 Hz |
| Sensitivity | 110 dB |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Audio Latency | 40 Milliseconds |
| Audio Driver Size | 8 Millimeters |
| Frequency Range | 20Hz - 20kHZ |
| Enclosure Material | Metal, Premium ABS Plastic |
| Specific Uses For Product | Entertainment, Fitness, Travel |
| Antenna Location | Calling, Exercising, Gaming, Office Meetings, Running |
| Compatible Devices | Apple iPhone 17, iPhone 17 Pro (Max), iPhone Air, iPhone 16 (Plus), iPhone 16 Pro (Max), iPhone 15, iPhone 15 Pro (Max), iPhone 14 Pro (Max), iPhone 14 Plus, iPad Pro (M4), iPad Air, iPad Mini, iPhone SE, iPhone 13 Mini, iPhone 12 Pro Max, iPhone 13 Pro Max, all Macbook models, all iPad models, all older models, all iPod models, Samsung Galaxy S25, Galaxy S25+, Galaxy S25 Ultra, Galaxy S25 FE, Galaxy Z Flip 7, Galaxy Z Fold 7, Galaxy S24, Galaxy S24+, Galaxy S24 Ultra, Galaxy Z Flip 6, Galaxy Z Fold 6, Galaxy S23 Ultra, Galaxy S23, Galaxy S22, Galaxy Z Flip 4, Z Fold 4, Galaxy A55 5G, Galaxy A35 5G, Galaxy A16 5G, Galaxy A52 5G, Galaxy Tab S10, Galaxy Tab S9, Galaxy Tab S8, Google Pixel 10 Pro, Pixel 10 Pro XL, Pixel 10 Pro Fold, Pixel 10, Pixel 9 Pro, Pixel 9, Pixel 9a, Pixel 8 Pro, Pixel 8, Pixel 8a, Pixel 7, Pixel 6, 5, 4, OnePlus 13, OnePlus 13R, OnePlus 12, Nord 4, Nord N30, OnePlus 8T, Moto Edge 2025, Moto Razr+ 2025, Moto G Play, Motorola One 5G, Apple Watch Series 11, Apple Watch Ultra 3, Garmin Watch, Galaxy Tab S10 FE, Galaxy Tab S10 Lite, Galaxy Tab S10 Ultra, Galaxy S23 FE, Apple Watch SE 3, OnePlus 15, Galaxy Tab S10+ |
| Cable Features | Without Cable |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Carrying Case Material | Aluminum |
| Additional Features | 32 Hour Long Battery Life, Great for Running, Low Latency Audio for Movies, TV, Gaming Earbuds, Deep Bass, Sweat-Proof, In-ear Truly Wireless, Charging Case, Mono and Stereo, iOS and Android, Microphone for Phone Calls, CVC 8.0 Mic Noise Cancelling, Stereo Sound, Music Controls, Small and Light, Long Lasting Durability, Video Calls, Movies, Works with Peloton Bike, Works with Zoom, Skype, Microsoft Teams |
| Headphones Ear Placement | In Ear |
| Headphone Folding Features | In Ear |
| Earpiece Shape | Bud |
| Control Type | Button Control |
| Control Method | Touch |
| Controller Type | Button |
| Battery Charge Time | 2 Hours |
| Battery Average Life | 32 Hours |